header image

Laker Nation News

Lake Land student receives statewide lifelong learning award

Posted on July 18, 2019

Lake Land College alumna and current Lake Land student, Annette Lynch, Charleston, recently received the 2019 Lifelong Learning Award from the Illinois Community College Trustees Association (ICCTA). Lynch was the only recipient throughout the state of Illinois to receive the award. The award recognizes Illinois community college students over the age of 50 that have utilized their community college as a resource on multiple occasions.

“Annette has been an inspiration to countless Lake Land students and staff for her voracious thirst for knowledge and her willingness to help others benefit from her community college experience,” ICCTA President Fritz Larsen said.

Lynch, age 75, continuously demonstrates her commitment to developing her professional and personal skills to positively impact her peers, family and friends. Lynch, who retired from teaching science at Charleston Middle School in 2001 after 35 years, returned to school in June 2006, enrolling at Lake Land College as a part-time student in order to keep herself up-to-date with the world around her. Since enrolling at Lake Land College, Lynch has completed 135.5 credits with the college, earning a cumulative GPA of 3.96.

Her involvement and dedication to education has allowed her to accumulate a wide variety of certificates including: a certificate in esthetics in 2007, a massage therapy certificate in 2008 and a digital media specialist certificate. She also takes classes in the Radio/TV program where she has written step-by-step tutorials for the program and DJs for 89.9 FM The Max Alternative radio station on campus.

Lynch spends countless hours volunteering her time to the college by working with fellow students, participating in Club IT and working with the Business Division on projects related to the Information Technology (IT) programs. She was instrumental in the creation and planting of the Club IT Garden and regularly organizes campus clean up days.

Lynch’s contributions don’t stop at Lake Land though. She has used film editing and Photoshop skills learned at Lake Land to create a documentary showcasing her hometown, as well as over 100 embroidered throws that she donated to a local nursing home.

Josh Bullock, Lake Land College president, also had high praise for the contributions that Lynch has made since enrolling in Lake Land.

“Annette defines what it means to be a lifelong learner. She brings an unquenchable thirst for knowledge to the classroom, and willingly shares her talents with peers. At every opportunity, Annette promotes Lake Land’s vision to engage minds and change lives through the power of learning,” Bullock said.

This award is one of many for Lynch who received the 2011 Outstanding Student Award from the Lake Land College Business Division and was honored by Lake Land with the 2013 Distinguished Service Award for her outstanding service and dedication to the college.

Lake Land College announces full-time spring semester honors list

Posted on July 17, 2019

Lake Land College is proud to announce that more than 1,200 full-time and part-time students earned academic honors for the 2019 spring semester.

To qualify for the president’s list, a student must have completed at least 12 credit hours in courses numbered 040 or higher per semester, excluding summer term, with a GPA of 3.8 – 4.0.

To qualify for the dean’s list, a student must have completed at least 12 credit hours in courses numbered 040 or higher per semester, excluding summer term, with a GPA of 3.65 – 3.79.

To qualify for the honor’s list, a student must have completed at least 12 hours in courses numbered 040 or higher per semester, excluding summer term, with a GPA of 3.5 – 3.64.

A grade “A” is four points, a “B” is three points, a “C” is two points, etc.

The following full-time students have achieved these academic honors:

 

Name Name   Honors Code  
Matthew Burrow Altamont   President’s List
Grace Camp Altamont   President’s List
Nichole Denton Altamont   President’s List
Seth Elder Altamont   President’s List
Miranda Fox Altamont   President’s List
Caitlin Klingenberg Altamont   President’s List
Jason Mislich Altamont   President’s List
Corey Vail Altamont   President’s List
Haileigh Verdeyen Altamont   President’s List
Austin Wendling Altamont   President’s List
Abigail Hall Altamont   Dean’s List
Dylan Marble Altamont   Dean’s List
Caleb Moody Altamont   Dean’s List
Ailyn Spring Altamont   Dean’s List
Chase Austin Altamont   Honor’s List
Joshua Miller Altamont   Honor’s List
Paige Miller Altamont   Honor’s List
Kerigan Phillips Altamont   Honor’s List
Shelbi Stone Altamont   Honor’s List
Quinten Helmuth Arthur   Dean’s List
Davis Coffey Ashmore   President’s List
Gretchen Gough Ashmore   President’s List
Curtis Hudson Ashmore   President’s List
Lorelei Switzer Ashmore   President’s List
Waylon Schlabach Atwood   President’s List
Tyler Schuring Atwood   President’s List
Benson Buzzard Beecher City   President’s List
Bryce Buzzard Beecher City   President’s List
Katelyn Hoene Beecher City   President’s List
James Morris Beecher City   President’s List
Matthew Smith Beecher City   President’s List
Matthew Buennemeyer Beecher City   Dean’s List
Alisha Waugh Beecher City   Honor’s List
Brian Butt Bethany   President’s List
Bailey Clark Bethany   President’s List
Timothy Goodhue Bethany   President’s List
Skyler Birch Bethany   Dean’s List
Caeleb McKee Bethany   Dean’s List
Faith Williams Bingham   President’s List
Emma Heath Bridgeport   Honor’s List
Kristen Barnick Brownstown   President’s List
David Hughes Brownstown   President’s List
Colton Payne Brownstown   President’s List
Dakota White Brownstown   President’s List
Samantha Cass Brownstown   Dean’s List
Lane Chandler Brownstown   Honor’s List
Luke Lauzon Carbondale   President’s List
Cynthia Kampwerth Carlyle   President’s List
William Carr Casey   President’s List
Thomas Eichinger Casey   President’s List
Mackinzie Fouty Casey   President’s List
Logan Hunt Casey   President’s List
Boston Roberts Casey   President’s List
Emma Ross Casey   President’s List
Rachel Weger Casey   President’s List
Elleigh Gardner Casey   Dean’s List
Ashlyn Jones Casey   Dean’s List
Olivia Marcum Casey   Dean’s List
Rebecca Flesner Champaign   President’s List
Stephanie McCullough Champaign   Honor’s List
Olivia Bommelje Charleston   President’s List
Keagan Brady Charleston   President’s List
Luke Buesher Charleston   President’s List
Maya Caltry Charleston   President’s List
Jake Dennison Charleston   President’s List
Megan Fisher Charleston   President’s List
Dean Gjerde Charleston   President’s List
Natalie Gordon Charleston   President’s List
Samuel Gubbins Charleston   President’s List
Aaron Harrell Charleston   President’s List
Abigail Held Charleston   President’s List
Holly Higgins Charleston   President’s List
Aedrea Hogal Charleston   President’s List
Avery Jackson Charleston   President’s List
Mikayla Kuznicki Charleston   President’s List
Ella Lanman Charleston   President’s List
Anna Lawless Charleston   President’s List
Sarah Lilly Charleston   President’s List
Yesica Martinez Montes de Oca Charleston   President’s List
Lauren McKone Charleston   President’s List
Matthew Mueller Charleston   President’s List
Brandon Nelson Charleston   President’s List
Christopher Nowak Charleston   President’s List
Kayla Parrott Charleston   President’s List
Chloe Pierson Charleston   President’s List
Shawn Schaeffer Charleston   President’s List
Isabella Sibenaller Charleston   President’s List
Katy Stokes Charleston   President’s List
Benjamin Vanatta Charleston   President’s List
Ashtyn Wilhelm Charleston   President’s List
Jamie Beck Charleston   Dean’s List
Veronica Bridgefort Charleston   Dean’s List
Tamar Brookins Charleston   Dean’s List
Emma Bruce Charleston   Dean’s List
Rachel Cutright Charleston   Dean’s List
Hanna Drake-Paul Charleston   Dean’s List
Benjamin Geisler Charleston   Dean’s List
Amanda Hackett Charleston   Dean’s List
Samantha Hasen Charleston   Dean’s List
Dilen Jenkins Charleston   Dean’s List
Olivia Osborne Charleston   Dean’s List
Larry Parke Charleston   Dean’s List
Ellianna Schuester Charleston   Dean’s List
Payton Smith Charleston   Dean’s List
Jessica Ulloa Charleston   Dean’s List
Miranda Veach Charleston   Dean’s List
Gabriel Weiss Charleston   Dean’s List
Gregory Bower Charleston   Honor’s List
Vincent Craig Charleston   Honor’s List
Bailey Crites Charleston   Honor’s List
Christopher Delarosa Charleston   Honor’s List
Nicholas Dillon Charleston   Honor’s List
Luke Freehill Charleston   Honor’s List
Brenda Jones Charleston   Honor’s List
Cody Madlem Charleston   Honor’s List
Ravin Matheson Charleston   Honor’s List
Colleen Miller Charleston   Honor’s List
Brandon Montz Charleston   Honor’s List
Whitney Montz Charleston   Honor’s List
Darrell Phillips Charleston   Honor’s List
Krisbel Renteria Charleston   Honor’s List
Ethan Robison Charleston   Honor’s List
Josephine Sylvester Charleston   Honor’s List
Paul Witto Charleston   Honor’s List
Trevor Pracht Coatsburg   President’s List
Ashley Bartels Cowden   President’s List
William Carlock Cowden   President’s List
Taylor Earles Cowden   President’s List
Taylor Oldham Cowden   President’s List
Katie Brown Crawfordsville, IN   President’s List
Konnar Haworth Darlington, IN   Dean’s List
Paula Barry Decatur   Dean’s List
Hailey Depoister Dieterich   President’s List
Jessica Drees Dieterich   President’s List
Jacob Esker Dieterich   President’s List
Teresa Esker Dieterich   President’s List
Rachel Higgs Dieterich   President’s List
Hannah Hunzinger Dieterich   President’s List
Katelyn Jasen Dieterich   President’s List
Rachel Niemerg Dieterich   President’s List
Rachel Schmidt Dieterich   President’s List
Grace Walker Dieterich   President’s List
Aaron Worman Dieterich   President’s List
Nicole Flood Dieterich   Dean’s List
Austin Heuerman Dieterich   Dean’s List
Kiyah Kuhlman Dieterich   Dean’s List
Lindsey Mills Dieterich   Dean’s List
Jennifer Robards Dieterich   Dean’s List
Anna Shadle Dieterich   Dean’s List
Briar Schmidt Dieterich   Dean’s List
Jacob Beckman Dieterich   Honor’s List
Taylor Jones Edgewood   President’s List
Heather Caldwell Edgewood   Dean’s List
Holly Bloemker Effingham   President’s List
Logan Borries Effingham   Dean’s List
Shelby Borries Effingham   President’s List
Erin Browne Effingham   President’s List
Abigail Buenker Effingham   President’s List
Zoe Buhnerkempe Effingham   President’s List
Brian Campbell Effingham   President’s List
Natalie Carrie Effingham   President’s List
Jeremiah Crowell Effingham   President’s List
Allie Dasenbrock Effingham   President’s List
Bayleigh Flynn Effingham   President’s List
Olivia Fritcher Effingham   President’s List
Chloe Funneman Effingham   President’s List
Denton Guy Effingham   President’s List
Jessica Hackman Effingham   President’s List
Blaze Hartke Effingham   President’s List
Cody Hennigh Effingham   President’s List
Cole Hoene Effingham   President’s List
Madeline Hoene Effingham   President’s List
Kristy Hom Effingham   President’s List
Heidi Hutchison Effingham   President’s List
Cooper Jackson Effingham   President’s List
Dylan Jackson Effingham   President’s List
Kaitlyn Kabbes Effingham   President’s List
Annika Koester Effingham   President’s List
Matthew Koester Effingham   President’s List
Jessica Kreke Effingham   President’s List
Haidyn Lewis Effingham   President’s List
Ethan Matson Effingham   President’s List
Abbey Meinhart Effingham   President’s List
Quinton Packer Effingham   President’s List
Sarah Schmidt Effingham   President’s List
Thomas Schottman Effingham   President’s List
Adam Slifer Effingham   President’s List
Kellie Siebert Effingham   President’s List
Rachel Teeter Effingham   President’s List
Elizabeth Tinker Effingham   President’s List
Le Phuong Vy Tran Effingham   President’s List
Cassie Vahling Effingham   President’s List
Nicole Waldorf Effingham   President’s List
Megan Webb Effingham   President’s List
Gina Westendorf Effingham   President’s List
Storey Woodruff Effingham   President’s List
Ashley Wright Effingham   President’s List
Madison Doetman Effingham   Dean’s List
Amber Dust Effingham   Dean’s List
Nicholas Dust Effingham   Dean’s List
Celia Hayes Effingham   Dean’s List
Clayton Helmink Effingham   Dean’s List
Christopher Heuerman Effingham   Dean’s List
Regan Koester Effingham   Dean’s List
Emily Kelly Effingham   Dean’s List
Abby Lueken Effingham   Dean’s List
Nhu Quynh Luong Effingham   Dean’s List
Madison McDaniel Effingham   Dean’s List
Ashlyn Paige Effingham   Dean’s List
Clare Shamhart Effingham   Dean’s List
Christopher Ungrund Effingham   Dean’s List
Jacob Zimmerman Effingham   Dean’s List
Abigail Baez-Patino Effingham   Honor’s List
Kyra Bannister Effingham   Honor’s List
Kaylee Bridges Effingham   Honor’s List
Kourtney Cordes Effingham   Honor’s List
Sara Deibel Effingham   Honor’s List
Christopher Golden Effingham   Honor’s List
Alexander Hall Effingham   Honor’s List
Koby Henkelman Effingham   Honor’s List
Olga Hernandez Effingham   Honor’s List
Tristen Jones Effingham   Honor’s List
Jamie Kessler Effingham   Honor’s List
Jayde Lake Effingham   Honor’s List
Chloe Larimore Effingham   Honor’s List
Bryce Lohman Effingham   Honor’s List
Devin Mette Effingham   Honor’s List
Brian Roedl Effingham   Honor’s List
Brianna Schmidt Effingham   Honor’s List
Olivia Schuler Effingham   Honor’s List
Lori Shoemaker Effingham   Honor’s List
Ty Spratkies Effingham   Honor’s List
Arco Verhoeven Effingham   Honor’s List
Ashley Young Effingham   Honor’s List
Beth-Anne Graham Farina   President’s List
Fatima Viramontes Farina   President’s List
Tyler Null Findlay   Dean’s List
Mercedes Tolliver Findlay   Dean’s List
Kristina Burford Fort Bragg, NC   Honor’s List
Jillian Oberholtzer Freeburg   President’s List
Christopher Fink Gilman   Honor’s List
Brady Haschemeyer Golden   Dean’s List
Bryson Cutts Greenup   President’s List
Rachel Due Greenup   President’s List
Creed Hudson Greenup   Honor’s List
Shelby Napier Greenup   Honor’s List
Logan Hawker Hazel Dell   President’s List
Luke Senteney Herrick   President’s List
Britney Bolyard Herrick   Dean’s List
Macie Heiserman Herrick   Honor’s List
Lucian Chandler Herrin   President’s List
Colvin Alwardt Hidalgo   Dean’s List
Aaliyah Persson Hindsboro   President’s List
Carey Hendrix Hindsboro   Honor’s List
Taylor Dallas Humboldt   President’s List
Chyna Edwards Humboldt   President’s List
Dylan Fuller Humboldt   President’s List
Layne Kauffman Humboldt   President’s List
India Fulk Humboldt   Honor’s List
Micah Smock Jackson Center, OH   President’s List
Ryley Bown Jewett   Dean’s List
Kacee Smith Jewett   Dean’s List
Olivia Allison Kansas   President’s List
Carrick Batson Kansas   President’s List
Grace Burnside Kansas   President’s List
Madison Fulk Kansas   President’s List
Cameron Noel Kansas   President’s List
Missy Simons Kansas   President’s List
Emily Wilson Kansas   President’s List
Triston Cline Kansas   Dean’s List
Ashtyn Cottle Kansas   Dean’s List
Brock Lewis Kansas   Dean’s List
Nathaniel Shick Kansas   Dean’s List
Karen Blomberg-Baylis Kinmundy   Dean’s List
Harley Lumley Lafayette, IN   President’s List
Nadine Schnell Lakewood   Honor’s List
Emmalee Storm Lakewood   Honor’s List
Lynae Padrick Lerna   President’s List
Mykayla Schrock Lerna   President’s List
Wyatt Ferguson Lerna   Dean’s List
Morgan Otto Lerna   Dean’s List
Wesley Otto Lerna   Dean’s List
Matthew Thompson Lerna   Honor’s List
Kyle McKnelly Louisville   President’s List
Bryce Gullidge Louisville   Honor’s List
Brilee Kessler Louisville   Honor’s List
Logan Emel Lovington   President’s List
Tamara McRill Chambers Lovington   President’s List
Christina Menna Lovington   President’s List
Jason Schrock Lovington   President’s List
Abigail Wallace Lovington   President’s List
Kaylee Conder Lovington   Honor’s List
Aulden Boyd Marshall   President’s List
Jacob Davidson Marshall   President’s List
Emily Gower Marshall   President’s List
Sarah Larson Marshall   Dean’s List
Mason Roger Marshall   Honor’s List
Gunnar Scott Marshall   President’s List
Joshua Simon Marshall   President’s List
Ashley Wernz Marshall   President’s List
Haley Elliot Martinsville   President’s List
Brayden Vangilder Martinsville   President’s List
Garrett Branson Martinsville   Dean’s List
Kaitlyn Bober Mason   President’s List
Allyssa Boerngen Mason   President’s List
Mikenzi Bushue Mason   President’s List
Cassie Fancher Mason   President’s List
Madison Healy Mason   President’s List
Bryce Kollman Mason   President’s List
Dalton Higgs Mason   Dean’s List
Rebecca Kuhns Mason   Dean’s List
Cody Smith Mason   Dean’s List
Clayton Sims Mason   Honor’s List
Charles Burris Mason City   Honor’s List
Kaylee Abitz Mattoon   President’s List
Blayne Bayles Mattoon   President’s List
Jillian Beck Mattoon   President’s List
Rachel Bradbury Mattoon   President’s List
Katie Brock Mattoon   President’s List
Jacqueline Boyd Mattoon   President’s List
Orlando Campuzano Mattoon   President’s List
Tilda Carlelycke Mattoon   President’s List
Jeffrey Claire Mattoon   President’s List
Charles Clinard Mattoon   President’s List
Kameron Cole Mattoon   President’s List
Megan Drummond Mattoon   President’s List
Brittaney Douglas Mattoon   President’s List
Steve Elam Mattoon   President’s List
Tanner Ellison Mattoon   President’s List
Gerald Elmendorf Mattoon   President’s List
Jacob Evans Mattoon   President’s List
Kristien Evans Mattoon   President’s List
Nicholas Eveland Mattoon   President’s List
Vincent Fanelli Mattoon   President’s List
Sova Fox Mattoon   President’s List
Ashlyn Gilpin Mattoon   President’s List
Kalie Hyder Mattoon   President’s List
Frankie Izard Mattoon   President’s List
Delanie Johnson Mattoon   President’s List
Cheyenne Jones Mattoon   President’s List
Kelly Kress Mattoon   President’s List
Katherine Mahlmeister Mattoon   President’s List
Nikita Mellor Mattoon   President’s List
Rachel Miller Mattoon   President’s List
Carmen Murphy Mattoon   President’s List
Munia Mustafa Mattoon   President’s List
Mark Neibrugge Mattoon   President’s List
Taylor Niles Mattoon   President’s List
Garrett Pearce Mattoon   President’s List
Kristin Pearcy Mattoon   President’s List
Murray Perkins Mattoon   President’s List
Kiera Ptomey Mattoon   President’s List
Morgan Rankins Mattoon   President’s List
Adrian Rodriguez Mattoon   President’s List
Gunner Runyon Mattoon   President’s List
Flannery Sanders Mattoon   President’s List
Ellie Sennett Mattoon   President’s List
Nicole Scott Mattoon   President’s List
Mitchell Shaw Mattoon   President’s List
Jennifer Shull Mattoon   President’s List
Dylan Smith Mattoon   President’s List
Hannah Spain Mattoon   President’s List
Grace Stamps Mattoon   President’s List
Sarah Thomas Mattoon   President’s List
Keila Thornhill Mattoon   President’s List
Reann Thornton Mattoon   President’s List
Nash Turner Mattoon   President’s List
Nathaniel Vasko Mattoon   President’s List
Abbey Vieth Mattoon   President’s List
Joe Wade Mattoon   President’s List
Genna Warnick Mattoon   President’s List
Kyle Webster Mattoon   President’s List
Claire Wheeler Mattoon   President’s List
Kendall Wilford Mattoon   President’s List
Cortnee Wilson Mattoon   President’s List
Dalton Winn Mattoon   President’s List
Andrew Yazzie Mattoon   President’s List
Haley Armstrong Mattoon   Honor’s List
Jenna Butler Mattoon   Honor’s List
Maxwell Carter Mattoon   Honor’s List
Grace Conyers Mattoon   Honor’s List
Karina Davis Mattoon   Honor’s List
Ryan Drayer Mattoon   Honor’s List
Deanna Eveland Mattoon   Honor’s List
Brooklyn Edwards Mattoon   Honor’s List
Destiny Hale Mattoon   Honor’s List
Lucas Haut Mattoon   Honor’s List
Cody Homann Mattoon   Honor’s List
Olivia Hortenstine Mattoon   Honor’s List
Alyson Houchins Mattoon   Honor’s List
Hailey Hunter Mattoon   Honor’s List
Chelsea Kline Mattoon   Honor’s List
Ashlyn Macdonald Mattoon   Honor’s List
Ashley Miller Mattoon   Honor’s List
Laura Perry Mattoon   Honor’s List
Sydney Rawlings Mattoon   Honor’s List
Elvin Schrock Mattoon   Honor’s List
Marissa Stapleton Mattoon   Honor’s List
Sheree Stone Mattoon   Honor’s List
Brennan Tomer Mattoon   Honor’s List
Abby Walker Mattoon   Honor’s List
Jenna Wheeler Mattoon   Honor’s List
Jason Wolfe Mattoon   Honor’s List
Mattisen Boswell Mattoon   Dean’s List
Michael Conlin Mattoon   Dean’s List
Alex Crum Mattoon   Dean’s List
Emily Davis Mattoon   Dean’s List
Ashley Diebel Mattoon   Dean’s List
Allison Dragstrem Mattoon   Dean’s List
Cameron Eggersman Mattoon   Dean’s List
Madeline Fugate Mattoon   Dean’s List
Mikayla Fultz Mattoon   Dean’s List
Benjamin Geselbracht Mattoon   Dean’s List
Payton Hines Mattoon   Dean’s List
Madeline Horath Mattoon   Dean’s List
Jakeb Jordan Mattoon   Dean’s List
Keith Kinder Mattoon   Dean’s List
Chloe Landrus Mattoon   Dean’s List
Lacey Lynn Mattoon   Dean’s List
Ella McConkey Mattoon   Dean’s List
Breanna Moore Mattoon   Dean’s List
Julana Morgan Mattoon   Dean’s List
Katherine Shamdin Mattoon   Dean’s List
Katie Tarkington Mattoon   Dean’s List
Larry Warren Mattoon   Dean’s List
Jacob Watson Mattoon   Dean’s List
Zoe West Mattoon   Dean’s List
Alexandra Young Mattoon   Dean’s List
Philip Zike Mattoon   Dean’s List
Drew Sledge Miami, FL   Dean’s List
Mallory Scharf Millstadt   Dean’s List
Maggie Britton Montrose   President’s List
Devin Flach Montrose   President’s List
Penny Flood Montrose   President’s List
Andrew Hout Montrose   President’s List
Travis Will Montrose   President’s List
Natalie Hall Montrose   Dean’s List
Elise Hemmen Montrose   Dean’s List
Madison Meinhart Montrose   Dean’s List
Tyler Meinhart Montrose   Dean’s List
Cole Dusablon Montrose   Honor’s List
Andrew Merris Mount Zion   Dean’s List
Leah Brown Neoga   President’s List
Brittany Herring Neoga   President’s List
Chase Lanham Neoga   President’s List
Chloe Padgett Neoga   President’s List
Cheyenne Howald Neoga   Dean’s List
Madelyn Kidd Neoga   Dean’s List
Kyla Potter Neoga   Dean’s List
Nicole Miah Neoga   Honor’s List
Emily Benefiel Newton   President’s List
Jackie Judy Newton   President’s List
Bridget Kaufmann Newton   President’s List
Mitchell Stark Newton   President’s List
Eilish Swisher Newton   Dean’s List
Taylor Francis Newton   Honor’s List
Shelby Adkins Oakland   President’s List
Rebecca Royer Oakland   President’s List
Cody Borntreger Oakland   Honor’s List
Jacob Beeson Oconee   President’s List
Josie Pauley Oconee   President’s List
Linsaie Gatons Oconee   Dean’s List
Seth Mitchell Olney   President’s List
Brent Christian Pana   President’s List
Danielle Epley Pana   President’s List
Erin Harkins Pana   President’s List
Jacob McCombe Pana   President’s List
Mallory Miller Pana   President’s List
Nathaniel Moss Pana   President’s List
Lauren Stalets Pana   President’s List
Rachael Welburn Pana   President’s List
Michele Anderson Pana   Dean’s List
Aubrey Beyers Pana   Dean’s List
Daylee Denton Pana   Dean’s List
Courtney Endsley Pana   Dean’s List
Harley Hedderman Pana   Dean’s List
Shayna Stremming Pana   Dean’s List
Brayden Henschen Pana   Honor’s List
Joshua Lenover Pana   Honor’s List
Tess Miller Pana   Honor’s List
Korey Balch Paris   President’s List
Scott Beeson Paris   President’s List
Kaitlyn Cary Paris   President’s List
Mariah Garrard Paris   President’s List
Samuel Gardner Paris   President’s List
Alexandria Gerberding Paris   President’s List
Susannah Hall Paris   President’s List
Ivan Hires Paris   President’s List
Bethanny Lawson Paris   President’s List
Alexis Moran Paris   President’s List
Kirsten Reynolds Paris   President’s List
Emilee Roush Paris   President’s List
Cody Starr Paris   President’s List
Brianna Torres Paris   President’s List
Carley Wilson Paris   President’s List
Christina Duke Paris   Dean’s List
Chelsea Maschino Paris   Dean’s List
Adrian Brinkerhoff Paris   Honor’s List
Cameron Daughtery Paris   Honor’s List
Lacie Johnson Paris   Honor’s List
Tyler Knight Paris   Honor’s List
Katelyn Malone Paris   Honor’s List
Kaitlyn Maurer Paris   Honor’s List
Benjamin Randolph Paris   Honor’s List
Benjamin Roush Paris   Honor’s List
Johnna Sanchez Paris   Honor’s List
Jacob Step Paris   Honor’s List
Brady Stone Paris   Honor’s List
Liberty Jamison Paxton   President’s List
Julia Dubois Princeville   President’s List
Brooki Hebenstreit Ramsey   President’s List
Joseph Smith Red Bud   President’s List
Jamie Stoke Ramsey   President’s List
Hannah Wellbaum Ramsey   President’s List
Jordan Areseneau Ramsey   Dean’s List
Faith Wellbaum Ramsey   Dean’s List
Micah Pfiester Robinson   President’s List
Michelle Tipsord Rosamond   President’s List
Marissa Caraway Saint Elmo   President’s List
Jordan Fedrigon Saint Elmo   President’s List
Rhyta Hooks Saint Elmo   President’s List
Tessa Philpot Saint Elmo   President’s List
Michael Crawford Saint Elmo   Dean’s List
Morgan Walker Saint Elmo   Dean’s List
Ashlyn Mitchell Saint Elmo   Dean’s List
Cole Logsdon Saint Elmo   Honor’s List
Emily Graver Saint Joseph   Honor’s List
Alexia Burnett Shelbyville   President’s List
Mason Cameron Shelbyville   President’s List
Kendyll Dunaway Shelbyville   President’s List
Mindy Goodwin Shelbyville   President’s List
Morgan Parsons Shelbyville   President’s List
Destiony Phillips Shelbyville   President’s List
Emily Smith Shelbyville   President’s List
Whitney Thompson Shelbyville   President’s List
Bayleigh Townsend Shelbyville   President’s List
Caylee Wheeler Shelbyville   President’s List
Gerdeley Baptiste Shelbyville   Dean’s List
Rheannah Donald Shelbyville   Dean’s List
Gabrielle Guiot Shelbyville   Dean’s List
Samantha Hatfield Shelbyville   Dean’s List
Michelle Largent Shelbyville   Dean’s List
Courtney Lee Shelbyville   Dean’s List
Lisa McCann Shelbyville   Dean’s List
Marti Edwards Shelbyville   Honor’s List
Danelle Helton Shelbyville   Honor’s List
Shelby Hendrix Shelbyville   Honor’s List
Grant Sims Shelbyville   Honor’s List
Cailin Wilson Shelbyville   Honor’s List
Jordan Bowler Shumway   President’s List
Kaleb Doty Shumway   President’s List
Sarah Kirchhofer Shumway   President’s List
Payton Koester Shumway   President’s List
Shea Kinkelaar Shumway   Dean’s List
Sadie Bueker Sigel   President’s List
Abagail Flach Sigel   President’s List
Shanna Niebrugge Sigel   President’s List
Keleigh Schaefer Sigel   President’s List
Paul Sudkamp Sigel   President’s List
Jake Wente Sigel   President’s List
Kyle Ordner Sigel   Dean’s List
Andrea Schaefer Sigel   Dean’s List
Christine Hoene Sigel   Honor’s List
Jordan Schumacher Sigel   Honor’s List
Shelby Cuffle Spaulding   Honor’s List
James Martens Springfield   President’s List
Maria Gentry Stewardson   President’s List
Luke Porter Stewardson   President’s List
Madison Quast Stewardson   President’s List
Shyann Schultz Stewardson   President’s List
Joshua Overbeck Stewardson   Dean’s List
Courtney Probst Stewardson   Dean’s List
Tanner Clark Strasburg   President’s List
Stephanie Jack Strasburg   President’s List
Christian Kessler Strasburg   President’s List
Theodore Kessler Strasburg   President’s List
Sydney Price Strasburg   President’s List
Courtney Reel Strasburg   President’s List
Calla Roney Strasburg   President’s List
Megan Schlechte Strasburg   President’s List
Olivia Telgmann Strasburg   President’s List
Brett Berger Sullivan   President’s List
Trevor Elder Sullivan   President’s List
Anne Hogan Sullivan   President’s List
Caitlin Howard Sullivan   President’s List
Hsin Hui Huang Sullivan   President’s List
Kaitlynn McClue Sullivan   President’s List
Kimberly McDonald Sullivan   President’s List
Logan Pedigo Sullivan   President’s List
Taylor Shelby Sullivan   President’s List
Joshua Stutzman Sullivan   President’s List
April Vandeventer Sullivan   President’s List
Nicole Buff Sullivan   Dean’s List
William Nolen Sullivan   Dean’s List
Isaiah Plank Sullivan   Dean’s List
Jacob White Sullivan   Dean’s List
Hannah Binnion Sullivan   Honor’s List
Deanna Braden Sullivan   Honor’s List
Bretton Crouse Sullivan   Honor’s List
Colin Ernst Sullivan   Honor’s List
Brendon Lane Sullivan   Honor’s List
Jarod Merryman Sullivan   Honor’s List
Blake Pisorious Sullivan   Honor’s List
Madison Wall Sullivan   Honor’s List
Kaleigh Wilson Sullivan   Honor’s List
Erin Brentlinger Terre Haute, IN   President’s List
Emma Beckman Teutopolis   President’s List
Logan Blankenship Teutopolis   President’s List
Jamie Bloemer Teutopolis   President’s List
Lucas Deters Teutopolis   President’s List
Alexander Hartke Teutopolis   President’s List
Julia Hardiek Teutopolis   President’s List
Claire Hemmen Teutopolis   President’s List
Brandon Hybarger Teutopolis   President’s List
Katie Lustig Teutopolis   President’s List
Joseph Runde Teutopolis   President’s List
Abby Schmidt Teutopolis   President’s List
Jacob Schmidt Teutopolis   President’s List
Colton Starwalt Teutopolis   President’s List
Macy Vogt Teutopolis   President’s List
Julia Frey Teutopolis   Dean’s List
Garrett Hartke Teutopolis   Dean’s List
Mitchell Hoedebecke Teutopolis   Dean’s List
Samantha McCumsey Teutopolis   Dean’s List
Madison Niebrugge Teutopolis   Dean’s List
Tessa Pruemer Teutopolis   Dean’s List
Jamie Sandschafer Teutopolis   Dean’s List
Carter Jansen Teutopolis   Honor’s List
Lanae Koester Teutopolis   Honor’s List
Audrey Kreke Teutopolis   Honor’s List
Alex Meinhart Teutopolis   Honor’s List
Hanna Nieberg Teutopolis   Honor’s List
Nicole Wellbaum Teutopolis   Honor’s List
Kennedey Wendt Teutopolis   Honor’s List
Alison Finn Thomasboro   President’s List
Allison Kingery Toledo   President’s List
Logan Smith Toledo   President’s List
Megan Zytka Toledo   President’s List
Leeanna Gank Toledo   Dean’s List
Matthew Kingery Toledo   Honor’s List
Austin Kline Toledo   Honor’s List
Michele Reeder Toledo   Honor’s List
Jay Stierwalt Toledo   Honor’s List
Charles Trainor Tower Hill   President’s List
Sydney Trainor Tower Hill   Dean’s List
Haley Beals Trilla   President’s List
Whitney Beals Trilla   President’s List
Andrew Tolen Trilla   President’s List
Alexis Beals Trilla   Dean’s List
Bridgett Trail Trilla   Honor’s List
Karissa Rocke Tuscola   Honor’s List
Erin Gahimer Vermilion   President’s List
Adam Cornell Watson   President’s List
Carsyn Fearday Watson   President’s List
Lynzee Hagen Watson   President’s List
Elizabeth Vogt Watson   President’s List
Sophia Foster Watson   Dean’s List
Jacob Murphy West York   President’s List
Mitchell Starwalt Westfield   President’s List
Katelyn Schultz Westfield   Honor’s List
Ryan Radloff Wheeler   President’s List
Bailey Fleshner Windsor   President’s List
Mikayla Haddock Windsor   President’s List
Ethan Smith Windsor   President’s List
Zoe Donovan Windsor   Dean’s List
Lara Owens Windsor   Dean’s List
Joel Beck Windsor   Honor’s List
Tristan Boehm Windsor   Honor’s List
Nicholas Hutchinson Windsor   Honor’s List
Jonathan Trussell Windsor   Honor’s List

Lake Land College announces part-time spring semester honors list

Posted on

Lake Land College is proud to announce that more than 1,200 full-time and part-time students earned academic honors for the 2019 spring semester.

To qualify for the president’s list, a student must have completed at least 12 credit hours in courses numbered 040 or higher per semester, excluding summer term, with a GPA of 3.8 – 4.0.

To qualify for the dean’s list, a student must have completed at least 12 credit hours in courses numbered 040 or higher per semester, excluding summer term, with a GPA of 3.65 – 3.79.

To qualify for the honor’s list, a student must have completed at least 12 hours in courses numbered 040 or higher per semester, excluding summer term, with a GPA of 3.5 – 3.64.

A grade “A” is four points, a “B” is three points, a “C” is two points, etc.

The following part-time students have achieved these academic honors:

 

Name   City Honors Code
Hannah Began Altamont President’s List
Donovan Delaney Altamont President’s List
Jake McBride Altamont President’s List
Tinley Mette Altamont President’s List
Grace Simmons Altamont President’s List
Violet Wendling Altamont President’s List
Caitlyn White Altamont President’s List
Samantha Moran Altamont Dean’s List
Elizabeth Kelly Altamont Honor’s List
Beth Beachy Arcola President’s List
Emily Garza Arcola President’s List
Gabriela Leal Arcola President’s List
Delia Mendoza Arcola President’s List
Jorge Ramirez Arcola President’s List
Nathaniel Ohnesorge Arcola Honor’s List
April Carter Arthur President’s List
Maria Garza Arthur President’s List
Cameron Pforr Arthur President’s List
Marcia Wagoner Arthur President’s List
Kelsey Crone Ashmore President’s List
Amy Eastman Ashmore President’s List
Maiya Eskew Ashmore President’s List
Amanda Matheny Ashmore President’s List
Makayla Coe Ashmore Dean’s List
Gage Gough Ashmore Honor’s List
Dana Wetzel Ashmore Honor’s List
Kylie Miller Assumption President’s List
Katie Foster Atwood President’s List
Wyatt Schlabach Atwood President’s List
Renee Buzzard Beecher City President’s List
Trevor McGowan Beecher City President’s List
Breeanna Strauch Beecher City President’s List
Julie Stefanski Beecher City Dean’s List
Ally Elzy Bethany President’s List
Caleb Hildebrandt Bethany President’s List
Sara Mills Bethany President’s List
Race Underwood Bethany President’s List
Madison Vogel Bethany President’s List
Abby Elzy Bethany Dean’s List
Isabella Carroll Brocton President’s List
Lauren Lankster Brocton President’s List
Debora Coleman Brownstown President’s List
Amanda Sarginson Brownstown President’s List
Hannah Collins Casey President’s List
Devin Craig Casey President’s List
Sierra Duvall Casey President’s List
Garrett Oakley Casey President’s List
Cameron Taylor Casey President’s List
Molly McDonald Casey Dean’s List
Daley Robinson Casey Dean’s List
Brian Duvall Casey Honor’s List
Meghan Ghast Casey Honor’s List
Emma Ballinger Charleston President’s List
George Besch Charleston President’s List
Elizabeth Buescher Charleston President’s List
Courtney Burke Charleston President’s List
Amanda Davis Charleston President’s List
Jayme Foor Charleston President’s List
Rainer Fullermoore Charleston President’s List
Emily Garriott Charleston President’s List
Keegan Gowin Charleston President’s List
Zack Greenwald Charleston President’s List
Caleb Hurst Charleston President’s List
Alexander Johnson Charleston President’s List
Morgan Lambird Charleston President’s List
Cade Lawless Charleston President’s List
Annette Lynch Charleston President’s List
Whitney Milburn Charleston President’s List
Thomas O’Brien Charleston President’s List
Macy Pearcy Charleston President’s List
Alexis Rankin Charleston President’s List
Jeremy Rardin Charleston President’s List
Emily Reid Charleston President’s List
Brent Roach Charleston President’s List
Haley Sanders Charleston President’s List
Anna Sipes Charleston President’s List
Jennifer Smith Charleston President’s List
Tabitha Smock Charleston President’s List
Nicholas Steidl Charleston President’s List
Sterling Stowell Charleston President’s List
Lauran Vezina Charleston President’s List
Kendall Winnett Charleston President’s List
Heather Ames Charleston Dean’s List
Jessica Bonner Charleston Dean’s List
McKellen Edmonds Charleston Dean’s List
Jennifer Gadeberg Charleaton Dean’s List
Candice Gates Charleston Dean’s List
Jesse Jenkins Charleston Dean’s List
Jennifer Lang Charleston Dean’s List
Hannah Morgan Charleston Dean’s List
Cindy Newkirk Charleston Dean’s List
Chrystal Parsley Charleston Dean’s List
Cameron Redden Charleston Dean’s List
Sarah Witek-Garrett Charleston Dean’s List
Caleb Limes Charleston Honor’s List
Destini Merris Charleston Honor’s List
Gillian Oetting Charleston Honor’s List
Tracy Raggio Charleston Honor’s List
Rachel Ross Charleston Honor’s List
Sean Sandiford Charleston Honor’s List
Karen Sparling Charleston Honor’s List
Dillon Youngs Charleston Honor’s List
Marlena Mendez Chicago President’s List
Larry Pinnell Chicago President’s List
Amy Fry Cowden Dean’s List
Debra Wright Danville President’s List
Hannah Myer Dennison President’s List
Macy Washburn Dennison President’s List
Terrica Willis Decatur Dean’s List
Kaitlyn Bloemer Dieterich President’s List
Evan Bohnhoff Dieterich President’s List
Seth Bohnhoff Dieterich President’s List
Travis Brummer Dieterich President’s List
Austin Einhorn Dieterich President’s List
Matthew Flood Dieterich President’s List
Savannah Grimes Dieterich President’s List
Jenna Hayes Dieterich President’s List
Timothy McCormick Dieterich President’s List
Phillip Meinhart Dieterich President’s List
Theresa Niemerg Dieterich President’s List
Lee Nosbisch Dieterich President’s List
Alexus Russell Dieterich President’s List
Justin Davis Dundas President’s List
Lauren Bartholomew Dwight Honor’s List
Leah Mayhaus Edgewood Dean’s List
Jessica Allie Effingham President’s List
Collin Baker Effingham President’s List
Karli Barr Effingham President’s List
Hope Benefield Effingham President’s List
Ethan Boggs Effingham President’s List
Abigail Burgess Effingham President’s List
Madison Buscher Effingham President’s List
Kayla Darling Effingham President’s List
Jamie Dillow Effingham President’s List
Samantha Dorsey Effingham President’s List
Kaitlyn Dust Effingham President’s List
Elixa Enriquez Gabriel Effingham President’s List
Evan Evans Effingham President’s List
Elizabeth Fricke Effingham President’s List
Genaveve Fricke Effingham President’s List
Dakota Golden Effingham President’s List
Abby Hartke Effingham President’s List
Alan Hazelton Effingham President’s List
Keira Hirtzel Effingham President’s List
Alex Hoelscher Effingham President’s List
Vivian Kaldas Effingham President’s List
Kaleb Kihne Effingham President’s List
Oliver Kingery Effingham President’s List
Catherine Koterba Effingham President’s List
Darienne Lester Effingham President’s List
Noah McCammon Effingham President’s List
Abby McIntyre Effingham President’s List
Morgan Mette Effingham President’s List
Sophia Moore Effingham President’s List
Ty Morrissey Effingham President’s List
Randy Murphy Effingham President’s List
Laney Osborne Effingham President’s List
Abby Repking Effingham President’s List
Skyler Schafer Effingham President’s List
Cole Stanfield Effingham President’s List
Olivia Stanfield Effingham President’s List
Katherine Starrett Effingham President’s List
Katrina Summers Effingham President’s List
Nicholas Tensen Effingham President’s List
Becca Webster Effingham President’s List
Abigayle Weis Effingham President’s List
Marrina White Effingham President’s List
Elizabeth Will Effingham President’s List
Zach Wortman Effingham President’s List
Kaitlyn Zeller Effingham President’s List
Kendall Ballman Effingham Dean’s List
Caleb Kinkelaar Effingham Dean’s List
Brooke Kistler Effingham Dean’s List
Bradley Livingston Effingham Dean’s List
Robert McDonald Effingham Dean’s List
Nicholas Miller Effingham Dean’s List
Will Niebrugge Effingham Dean’s List
Jessica Starrett Effingham Dean’s List
Marranda Steffen Effingham Dean’s List
Rachel Buening Effingham Honor’s List
Samantha Dalton Effingham Honor’s List
Andrew Doedtman Effingham Honor’s List
Lauryn Douthit Effingham Honor’s List
Gage Franklin Effingham Honor’s List
Lucas Hagler Effingham Honor’s List
Rebekkah Hibdon Effingham Honor’s List
Kaitlyn Kinkelaar Effingham Honor’s List
Zachary Lee Effingham Honor’s List
Clare McHugh Effingham Honor’s List
Joshua Packer Effingham Honor’s List
Carlie Pernic Effingham Honor’s List
Andrew Perry Effingham Honor’s List
Katie Randles Effingham Honor’s List
Delaney Starwalt Effingham Honor’s List
Vanessa Walker Effingham Honor’s List
Keja Hovis Farina President’s List
Sadie Zimmerman Findlay President’s List
James Darling Greenup President’s List
Loretta Kingery Greenup President’s List
Matthew Norman Greenup President’s List
Sadie Oakley Greenup President’s List
Justin Brown Greenup Honor’s List
Kevin Garner Hazel Dell President’s List
Alicia Ray Herrick President’s List
Aaron Rhoades Herrick President’s List
Alayna Thompson Herrick President’s List
Abigail Allen Humboldt President’s List
Addison McMillan Humboldt Honor’s List
Danae Sowers Jewett President’s List
Wyatt Moon Lakewood President’s List
Nicole Owens Lakewood President’s List
Debra Snyder Lakewood President’s List
Jacob Callahan Lerna President’s List
Logan Plummer Lerna Honor’s List
Bradley Edwards Lovington President’s List
Timothy Garrett Lovington President’s List
Darian Hays Lovington President’s List
Billy Tomasek Louisville President’s List
Natalee Gough Kansas President’s List
Grace Harmon Kansas President’s List
Nicholas Mitchell Kansas President’s List
Kaitlyn Rardin Kansas Honor’s List
Ivy Shanks Kansas Honor’s List
Shane Biddle Marshall President’s List
Caleb Christian Marshall President’s List
Katie Clark Marshall President’s List
Zachary Conrad Marshall President’s List
Mitchell Garrett Marshall President’s List
Rachael Goekler Marshall President’s List
Jonathan Green Marshall President’s List
Jillian Hiatt Marshall President’s List
Wyatt Johnson Marshall President’s List
Nicholas Knowles Marshall President’s List
Trevor Littleton Marshall President’s List
Alisa Morgan Marshall President’s List
Patrick Morris Marshall President’s List
Cortney Palardy Marshall President’s List
Andrew Powell Marshall President’s List
Maycee Roshel Marshall President’s List
Emily Tingley Marshall President’s List
Kamryn Titus Marshall President’s List
Angela Cramer Marshall Dean’s List
Holly Wright Marshall Dean’s List
Savannah Lashbrook Marshall Honor’s List
Shan Liu Marshall Honor’s List
Skyler Schmidt Marshall Honor’s List
Kaleb Scott Marshall Honor’s List
Elijah Strode Marshall Honor’s List
Tara-Michelle Townsend Marshall Honor’s List
Kyla McIntyre Martinsville President’s List
Belinda Roddy Martinsville President’s List
Joanna Carver Martinsville Honor’s List
Allyson Hardiek Mason President’s List
Mary Guse Mason President’s List
Emma Kuhns Mason President’s List
David Lowry Mason President’s List
Katelyn Simmons Mason President’s List
Jordan Annis Mattoon President’s List
Sadie Armstrong Mattoon President’s List
Travis Bailey Mattoon President’s List
Kelsey Barger Mattoon President’s List
Connor Barnes Mattoon President’s List
Kennedy Bateman Mattoon President’s List
Savannah Brich Mattoon President’s List
Bernie Boulu Mattoon President’s List
Richard Burns Mattoon President’s List
Rylee Calton Mattoon President’s List
Quincy Collings Mattoon President’s List
Kacie Collinsworth Mattoon President’s List
Perry Curtis Mattoon President’s List
Trevor Davis Mattoon President’s List
McKenzee Davee Mattoon President’s List
Christian Dolan Mattoon President’s List
Gracie Dow Mattoon President’s List
Grace Earp Mattoon President’s List
Colby Filipiak Mattoon President’s List
Adam French Mattoon President’s List
Houstis Haldorsen Mattoon President’s List
Jordan Heinbaugh Mattoon President’s List
Emilee Hopson Mattoon President’s List
Maia Huddleston Mattoon President’s List
Stephanie Hurt Mattoon President’s List
Faith Hussion Mattoon President’s List
Mandy Kasey Mattoon President’s List
Yu Jin Lee Mattoon President’s List
Matteson Mahlmeister Mattoon President’s List
Eden Miller Mattoon President’s List
Levi Miller Mattoon President’s List
Heidi Miller Mattoon President’s List
Trenton Moody Mattoon President’s List
Kelsey Nelson Mattoon President’s List
Hyuntaek Oh Mattoon President’s List
Allison Petak Mattoon President’s List
Mason Phipps Mattoon President’s List
Alyssa Pilcher Mattoon President’s List
Allison Prater Mattoon President’s List
Lilianna Prior Mattoon President’s List
Kynley Scott Mattoon President’s List
Shelby Shafer Mattoon President’s List
Ashley Smith Mattoon President’s List
Spencer Smith Mattoon President’s List
Summerlyn Smith Mattoon President’s List
Tyler Smith Mattoon President’s List
Zachary Smith Mattoon President’s List
Jacob Spitz Mattoon President’s List
Shyanne St John Mattoon President’s List
Hannah Retzer Mattoon President’s List
Keegan Rhodes Mattoon President’s List
Jackson Ritter Mattoon President’s List
Hayden Stanley Mattoon President’s List
Kalei Thornhill Mattoon President’s List
Joshua White Mattoon President’s List
Carlee Wilson Mattoon President’s List
Kira Wolf Mattoon President’s List
Rick York Mattoon President’s List
Kelby Adams Mattoon Dean’s List
Kyla Doty Mattoon Dean’s List
Emma Philpott Mattoon Dean’s List
Taimy Spitz Mattoon Dean’s List
Braydon Babbs Mattoon Honor’s List
Bianca Beltran Mattoon Honor’s List
Caleb Coleman Mattoon Honor’s List
Jed Eaton Mattoon Honor’s List
Londyn Fultz Mattoon Honor’s List
Thomas Gambill Mattoon Honor’s List
Psyche Hayes Mattoon Honor’s List
Eric Huebel Mattoon Honor’s List
Katy Lee Mattoon Honor’s List
Brandy Miller Mattoon Honor’s List
Kyla Ohm Mattoon Honor’s List
Keleila Princko Mattoon Honor’s List
Carson Rebollo Mattoon Honor’s List
Julie Rose Mattoon Honor’s List
Taylor Spidle Mattoon Honor’s List
Jacob Stokes-Warner Mattoon Honor’s List
Grady White Mattoon Honor’s List
Myles Woodard Mattoon Honor’s List
Kallee Heuerman Montrose President’s List
Brian Durdel Neoga President’s List
Alyssa Easton Neoga President’s List
Alivia Minnich Neoga President’s List
Tiffany Roderick Neoga President’s List
Erika Roderick Neoga Dean’s List
Zachary Buidens Neoga Honor’s List
Tayler Gebhardt Neoga Honor’s List
Michelle Michaels Newman President’s List
Claire Zumbahlen Newton President’s List
Maicie Myers Newton Honor’s List
Coartnee Ashcraft Oakland President’s List
Kimberly Blount Oakland President’s List
Heidi Dague Oakland President’s List
Alicia McQueen Oakland President’s List
Emma Dilley Oconee President’s List
Dalton Seessengood Olney Honor’s List
Loren Wingert Olney Honor’s List
Camryn Burris Pana President’s List
Olivia Decker Pana President’s List
Arianne Dowdy Pana President’s List
Lucas Duduit Pana President’s List
Ashlyn Finley Pana President’s List
Emily Kiser Pana President’s List
Emily Kuhn Pana President’s List
Dajia Lin Pana President’s List
Kenneth Lynch Pana President’s List
Dagan Mizeur Pana President’s List
Leslie Ray-Burt Pana President’s List
Rachel Reatherford Pana President’s List
Jaclyn Reed Pana President’s List
Madylyn Rowley Pana President’s List
Ashton Seaton Pana President’s List
Kacey Swisher Pana President’s List
Shae Cohan Pana Dean’s List
Amber Jophlin Pana Dean’s List
Haley Klein Pana Dean’s List
Kelly Adams Pana Honor’s List
Jonah Lauff Pana Honor’s List
Marissa Beck Paris President’s List
Rebecca Burch Paris President’s List
Marcedez Cassity Paris President’s List
Calista Eveland Paris President’s List
Margaret Herbek Paris President’s List
Bailey Johnson Paris President’s List
Tony Kindred Paris President’s List
Jodi Ogden Paris President’s List
Jesse Randolph Paris President’s List
Marvin Richardson Paris President’s List
Peter Spung Paris President’s List
Karl Stidham Paris President’s List
Raymond Wyrick Paris President’s List
Carson Myers Paris Dean’s List
Logan Comstock Paris Honor’s List
Brady Wiseman Paris Honor’s List
Alex Willey Pocahontas President’s List
Sadie Simon Ramsey Honor’s List
Isabel Grant Rawlins President’s List
Kylee Ragan Rosamond Honor’s List
Jonathan Bialeschki Sadorus Honor’s List
Anthony Klitzing Saint Elmo President’s List
Abby Savage Saint Elmo President’s List
Ketra Sidwell Saint Elmo Dean’s List
Emily Chapman Saint Peter President’s List
Carson Beyers Shelbyville President’s List
Alisha Destulien Shelbyville President’s List
Michaela Donnel Shelbyville President’s List
Stephen Irish Shelbyville President’s List
Ashley Kite Shelbyville President’s List
McKenna Kull Shelbyville President’s List
Will Leach Shelbyville President’s List
Evan Matlock Shelbyville President’s List
Will McClain Shelbyville President’s List
Tanaya Musgraves Shelbyville President’s List
Allison Oligschlaeger Shelbyville President’s List
Sophia Reimer Shelbyville President’s List
Rhonda Ruff Shelbyville President’s List
Allison Schuricht Shelbyville President’s List
Sarah Throneburg Shelbyville President’s List
Jordan Winings Shelbyville President’s List
Harrison Wooters Shelbyville President’s List
Richard Zientara Shelbyville President’s List
Kaitlyn Allen Shelbyville Honor’s List
Nathan Dennis Shelbyville Honor’s List
Ashley Miller Shelbyville Honor’s List
Elly Oldham Shelbyville Honor’s List
Shelby Alward Shumway President’s List
Charlie Hoene Sigel President’s List
Steve Ludwig Sigel President’s List
Danelle Snidle Sigel President’s List
Jenelle Vogt Sigel President’s List
Michelle Richards Sigel Honor’s List
Charnell Anderson Springfield Dean’s List
Kristina Moore Stewardson President’s List
Michael Moore Stewardson President’s List
Wyatt Smith Stewardson President’s List
Lexi Vonderheide Stewardson Dean’s List
Dawnikah Kobielnik Strasburg President’s List
Dustan Abbott Sullivan President’s List
Jacob Adams Sullivan President’s List
Bella Benning Sullivan President’s List
Addison Darush Sullivan President’s List
Shelby Hagerman Sullivan President’s List
Derek Leatherwood Sullivan President’s List
Gabe McGregor Sullivan President’s List
Caleb Mitchell Sullivan President’s List
Zach Sowers Sullivan President’s List
Hunter Trussell Sullivan President’s List
Jessica Voyles Sullivan President’s List
Tanya Hendrix Sullivan Honor’s List
Addison Orris Sullivan Honor’s List
Maelona Sims Sullivan Honor’s List
Bailey Turnbaugh Sullivan Honor’s List
Mikayla Blankenship Teutopolis President’s List
Claire Bushur Teutopolis President’s List
Mitchell Deters Teutopolis President’s List
Nichole Hoene Teutopolis President’s List
Donovan Kitten Teutopolis President’s List
Diana Mossman Teutopolis President’s List
Kyele Mossman Teutopolis President’s List
Allie Niebrugge Teutopolis President’s List
Kristin Probst Teutopolis President’s List
Corey Schabbing Teutopolis President’s List
Leah Schumacher Teutopolis President’s List
Kate Volk Teutopolis President’s List
Tyler Deters Teutopolis Dean’s List
Emma Deters Teutopolis Honor’s List
Rebecca Habing Teutopolis Honor’s List
Josh Hardiek Teutopolis Honor’s List
Lexi Heuerman Teutopolis Honor’s List
Callie Meinhart Teutopolis Honor’s List
Seth Probst Teutopolis Honor’s List
Joseph Siemer Teutopolis Honor’s List
Victoria Ault Toledo President’s List
Alexander Coad Toledo President’s List
Cora Coatney Toledo President’s List
Reid Mathenia Toledo President’s List
Matthew Shull Toledo President’s List
Timothy Titus Toledo President’s List
Fallon Zulueta Toledo Dean’s List
Joseph Fehrenbacher Toledo Honor’s List
Alyssa Harminson Toledo Honor’s List
Luke Peters Toledo Honor’s List
Owan Patton Tower Hill President’s List
Colten Reed Tower Hill President’s List
Shaelynn Sims Tower Hill President’s List
Natalie Stauder Tower Hill President’s List
Laura Bolsen Trilla President’s List
Kyle Melton Tuscola President’s List
Michael Poole Tuscola Honor’s List
Stacie Teak Tuscola Honor’s List
Sandy Fitzgerald Urbana President’s List
Anna Lucken Vandalia President’s List
Melissa Steyer Vienna President’s List
William Barr Watson President’s List
Jessica Pagel Watson President’s List
Connour Woodall Watson President’s List
Tyra Harris Watson Honor’s List
Rachelle Reed Watson Honor’s List
Cameron Clark Westervelt President’s List
Clayton Young Westfield President’s List
Fisher Turner West Union President’s List
Sarah Leturno Wheeler Honor’s List

Lake Land College accepts nominations for Distinguished Alumni Society

Posted on June 25, 2019

The Lake Land College Alumni office is now accepting nominations for the 2019 Distinguished Alumni Society award.

Last year’s inductees were Paul Crutcher, Laker Nation Class of 2016; JC (James) Fultz, Laker Nation Class of 2002; Donna Homann, Laker Nation Class of 1984; Dave Pruemer, Laker Nation Class of 1992; and Gary Sullivan, Laker Nation Class of 1988.

“We encourage you to nominate an alumnus to be recognized this year,” said Dave Cox, director of alumni relations and annual giving. “There are so many success stories of our alumni that we simply are not aware of and it’s very gratifying to hear those stories and be able to recognize those former students who have made a substantial impact in their field and/or their community.”

To submit a nomination, visit lakelandcollege.edu/alumni and look for the Award Nominations tab under Helpful Links at the bottom of the page or visit lakelandcollege.edu/alumni/laker-homecoming and look for the Alumni Recognition Luncheon information box.

Nominees must be graduates of, or have attended, Lake Land College. The deadline for submitting nominations is July 16.

The Distinguished Alumni Society induction ceremony is part of the Alumni Recognition Luncheon on Sept. 28 in conjunction with Laker Homecoming.

Opportunity for Lake Land College students to qualify for financial assistance

Posted on June 24, 2019

On Wednesday, July 24, from 10 a.m. to 1 p.m. the Lake Land College Kluthe Center in Effingham will host a C.E.F.S. Sign-up Day for financial assistance for Lake Land College students enrolled in Workforce Ready programs.

Students who are unsure if their program is approved through the Workforce Investment and Opportunity Act (WIOA) are encouraged to visit with a representative at the event to see if they qualify.

Approved Workforce Ready programs are those that prepare a student for an immediate career upon graduation. These programs include many certificate and degree programs at Lake Land College. The major must be approved by WIOA as an Occupational Skills Training program.

“The financial assistance may include tuition, uniforms, tools, transportation, child care and more. This assistance would be in addition to any federal funding a student may already be receiving or any other financial aid,” said Karen Kull, director of the Kluthe Center.

A C.E.F.S. representative will meet with students in a one-on-one, brief meeting to determine eligibility and verify the student is enrolled in a WIOA approved program. Appointments are on a walk-in basis anytime from 10 a.m. to 1 p.m.

Representatives from the Perkins program and TRiO Student Support Services will be available to meet with students to see if they qualify for financial support or free services from these programs. For students interested in joining Lake Land College who have not already done so, a Lake Land College academic counselor and a financial aid advisor will be available for advisement.

Lake Land students who are unable to attend this day can contact the Effingham C.E.F.S. offices at 217-342-2102, 217-240-3078 and 217-240-3079 or contact the Mattoon C.E.F.S. office by calling 217-235-2222 (extensions 8212 or 8282). Students must be registered for the fall semester at Lake Land College to receive benefits before the semester begins. Students who register after the semester begins will have to wait until the next semester to receive any benefits.

For more information on the C.E.F.S. event and the Kluthe Center, contact Kull at 217-540-3500 or email kkull@lakelandcollege.edu.

The Lake Land College Kluthe Center is located at 1204 Network Centre Drive in Effingham.

Graduates receive high school equivalency at Lake Land College

Posted on June 19, 2019

Lake Land College recently celebrated the accomplishments of the High School Equivalency program students at a graduation ceremony. Students attended High School Equivalency classes throughout the spring in several locations across the Lake Land College district.

Many adult students find that earning a high school equivalency diploma is the first step in preparation for returning to school or entering the job market. All students successfully completed the program and passed the high school equivalency test.

Graduates of the program are:

Ariel Followell Altamont
Bianca Followell Altamont
Austin Pontious Altamont
Kaitlyn Brandel Arthur
Stephen Miller Arthur
David Miller Arthur
Zach Petersheim Arthur
Mason Edwards Ashmore
Dusten Galbreath Ashmore
Luke Wenger Atwood
Mikayla Reed Beecher City
Alayna Hightower Bethany
David Utley Bethany
Jared Bennett Brocton
Carson Boren Carmi
Danny Carver Jr. Casey
Elisabeth Misner Champaign
Boluwatife Balogun Charleston
Elizabeth (Kasey) Chastain Charleston
Jeremy Rardin Charleston
Leanna Stuckey Charleston
McKayla Lewis Cowden
Christine Lambright Decatur
Colby Avery Dieterich
Rey Hernandez Effingham
Amber Horne Effingham
Austin Jacob Effingham
Dakota Sarver Effingham
Drese Wright Effingham
Alexis Marston Herrick
Rhoda Kauffman Humboldt
Duran Moore Lewisville
Zahra Campbell Marshall
Krystal Arrigo Mattoon
Alejandro Batana Mattoon
Natasha Culver Mattoon
Kaylee Dearnbarger Mattoon
Adam French Mattoon
Dustin Hay Mattoon
Harland Neville Mattoon
LiliAnna Prior Mattoon
Aaron Spence Mattoon
Tyler Cameron Pana
Allison Dillion Paris
Kelsey Gosnell Paris
Emillee Humphrey Paris
Shelby Kemper Paris
Sevdet Malovski Paris
Brianna Marts Pana
Quintin Winkler Paris
Nathan Dennis Shelbyville
Sylvia (Shay) Neely Shelbyville
Zion Mace Shumway
Stephen Glover Sullivan
McKenzie Hiller Sullivan
Janae Hopper Sullivan
Alex Hewkin Toledo
Katie Roan Toledo
Dean Link Tower Hill
Michael Atkinson II Vermilion
Heather Guy Watson

 

For more information about Adult Education at Lake Land College, visit lakelandcollege.edu/adult-education or call 217-238-8292.

Lake Land College recognizes Pathways graduates

Posted on

Several Lake Land College district students recently graduated from the Pathways to the Future program offered by Lake Land College.

Pathways aims to aid students in receiving a high school equivalency diploma, high school transfer credit courses, as well as job-seeking and co-op credit opportunities. Four sites are located throughout the district including Effingham, Shelbyville, Mattoon and Casey.

Graduates of the program are:

Andrew Keller Altamont
Jade Shryock Altamont
Logan Sims Altamont
Bailee Brown Casey-Westfield
Jamie Hays Charleston
Lainey Oakley Cowden-Herrick
Anna Deck Effingham
Adela Flach Effingham
Clifford Higgs Effingham
Gage Lefever Effingham
Trevyr Mays Effingham
Kayla Packer Effingham
Gage Payne Effingham
Kyle Phillips Effingham
Payton Schreier Effingham
Madison Storm Effingham
Sierra Tucker Effingham
Devon Tucker Effingham
Molly Weis Effingham
Tyson Winterrowd Effingham
Curtis Christianson Effingham
Taylor Coleman Effingham
Hayden Dare Effingham
Justin Anderson Mattoon
Gage Barger Mattoon
Heather Gravil Mattoon
Blayne Goodwin Mattoon
Haylee Henner Mattoon
Meghan Herring Mattoon
Kaitlyn Hubbart Mattoon
Tabitha Kaczmarek Mattoon
Jakob Kirkley Mattoon
Ashlyn Kolpin Mattoon
Hunter Kraus Mattoon
Evan True Mattoon
Shyanne Wright Mattoon
Andrea Delano Shelbyville
Luke Haskett Shelbyville
Scott Logsdon Shelbyville
Ryan Maness Shelbyville
Quade Venters Shelbyville
Elizabeth Walker Shelbyville
Seth Wallis Shelbyville
Anna Sweigart Shelbyville
Raven Whitten Sullivan
Tatem Willison Sullivan

 

For more information about Pathways, visit lakelandcollege.edu/pathways.

2019 Lake Land College Graduates Announced

Posted on June 18, 2019

Lake Land College is pleased to announce more than 740 students graduated following completion of the spring 2019 semester. The 2019 graduates are:

First Name Last Name City Degree Academic Program Title
Kate Spiller Albion Associate in Applied Science Dental Hygiene
Ashley Brown Altamont Associate in Arts Psychology
Matthew Burrow Altamont Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Evan Cornett Altamont Certificate Ag Business
Evan Cornett Altamont Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Seth Elder Altamont Associate in Applied Science Civil Engineering Technology
Amy Haslett Altamont Certificate Marketing
Amy Haslett Altamont Certificate Professional Sales
Amy Haslett Altamont Associate in Applied Science Management
Kelly Henry Altamont Certificate Basic Nursing Assistant
Zachary Kade Altamont Certificate Basic Welding
Nicholas Lustig Altamont Certificate Auto Mechanic
Nicholas Lustig Altamont Associate in Applied Science Automotive Technology
Whitni McHarry Altamont Associate in Arts Early Childhood Education
Jason Mislich Altamont Certificate Programmable Logic Controllers
Jason Mislich Altamont Associate in Applied Science Mechanical-Electrical Technology
Samantha Moran Altamont Associate in Arts Undecided
Dakota Shepard Altamont Certificate Ag Business
Dakota Shepard Altamont Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Corie Smith Altamont Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Ryan Spade Altamont Associate in Liberal Studies
Wyatt Stone Altamont Associate in Science Pre-Engineering
Corey Vail Altamont Associate in Arts Business
Danielle Vaughn Altamont Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Haileigh Verdeyen Altamont Associate in Applied Science Law Enforcement
Drake Williams Altamont Certificate CNC Programmer
Drake Williams Altamont Certificate Computer-Aided Drafting
Drake Williams Altamont Associate in Applied Science Computer Aided Design Technology
Allison Dragstrem Amboy Certificate Ag Business
Allison Dragstrem Amboy Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Jaselyn Nacke Arcola Associate in Applied Science Physical Therapist Assistant
Rigoberto Rojas Arcola Associate in Applied Science Physical Therapist Assistant
Nicholas Vaughn Arcola Certificate Basic Welding
Jeremy Wedell Arcola Associate in Applied Science IT-Network Administration
Ashley Miller Armington Associate in Arts Agriculture
Alana Bernardi Arthur Certificate Accounting
Joshua Bowman Arthur Associate in Applied Science Physical Therapist Assistant
Alexandra Edwards Arthur Associate in Arts Other Major
Logan Kauffman Arthur Certificate Management
Logan Kauffman Arthur Certificate Accounting
Logan Kauffman Arthur Associate in Applied Science Accounting
Jovany Martinez Arthur Associate in Applied Science IT-Network Administration
Graeme Stewart Arthur Certificate CNC Programmer
Graeme Stewart Arthur Associate in Applied Science Robotic & Automated Manufacturing
Macy Thomas Arthur Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Peyton Craft Ashmore Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Destiny Painter Ashmore Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Courtney Cerbin Assumption Certificate Office Support Specialist
Courtney Cerbin Assumption Certificate Office Support Specialist-Medical
Courtney Cerbin Assumption Associate in Applied Science Office Assistant-Medical
Alyson Houchins Assumption Associate in Arts Psychology
Seth Nelson Atkinson Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Megan Hug Atwood Associate in Science Pre-Pharmacy
Tyler Schuring Atwood Associate in Applied Science Physical Therapist Assistant
Cole Jablonski Batchtown Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Cole Wilcox Bedford Associate in Arts Pre-Veterinary Medicine
Bryce Buzzard Beecher City Associate in Arts Agriculture
Trey Buzzard Beecher City Certificate Ag Power Technology
Trey Buzzard Beecher City Associate in Applied Science Ag Power Technology
Jaycie Randall Beecher City Associate in Applied Science Child And Family Services
Julie Stefanski Beecher City Associate in Liberal Studies
Emily Tarrant Beecher City Associate in Applied Science IT-Computer Applications
Skyler Birch Bethany Associate in Science Chemistry
Kristina Burford Bethany Associate in Arts Art
Abby Elzy Bethany Associate in Arts Psychology
Brian Richardson Bethany Associate in Applied Science Human Services – Health
Suzanna West Bethany Associate in Applied Science Dental Hygiene
Maci Younger Bethany Associate in Arts Elementary Education
Justin Johnson Bloomington Associate in Arts Agriculture
Kyle Martincic Bloomington Certificate Paramedical Services
Kyle Martincic Bloomington Associate in Applied Science Paramedical Services
Seth Wardrip Bloomington Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Braylyn Burdick Boonville Associate in Science Pre-Physical Therapy
Olivier Sherman Breese Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Emma Heath Bridgeport Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
David Hughes Brownstown Certificate Basic Welding
Colton Payne Brownstown Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Robert Miller Canton Certificate Basic Auto Certificate I
Eric Huebel Cape Girardeau Associate in Arts Criminal Justice
Japhet Bampelenga Iyomi Carbondale Associate in Science Business Administration
Seirra Boldrey Casey Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Austin Brian Casey Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
William Carr Casey Associate in Applied Science IT-Network Administration
Kelly Crampton Casey Associate in Arts Pre-Nursing
Andrew Orrell Casey Associate in Arts Business
Macie Williams Casey Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Sydney Rawlings Castle Pines Associate in Arts Psychology
Tykiera Davis Champaign Associate in Applied Science Management
Tykiera Davis Champaign Certificate Management
Tykiera Davis Champaign Certificate Marketing
Stephanie McCullough Champaign Associate in Applied Science IT-Programming
Luke Penner Champaign Associate in Applied Science Physical Therapist Assistant
Brock Aleshire Charleston Associate in Arts Business
Kenton Banyai Charleston Associate in Applied Science IT-Programming
Jenifer Bawcum Charleston Associate in Arts Psychology
Reece Bell Charleston Associate in Science Business Administration
Merritt Bennett Charleston Associate in Arts Criminal Justice
Miranda Bennett Charleston Associate in Science Pre-Medicine
Keisha Butler Charleston Associate in Applied Science Dental Hygiene
Ashley Chiu Charleston Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Rushida Clarke Charleston Associate in Liberal Studies
Dylan Coffey Charleston Associate in Liberal Studies
Dylan Coffey Charleston Certificate Heating Ventilating A/C Refrigeration
Vincent Craig Charleston Certificate Programmable Logic Controllers
Vincent Craig Charleston Associate in Applied Science Robotic & Automated Manufacturing
Rachel Cutright Charleston Certificate Management
Rachel Cutright Charleston Associate in Liberal Studies
Kaitlyn Denton Charleston Associate in Liberal Studies
Tatum Ervin Charleston Associate in Applied Science Human Services – Psychology
Evan Flatt Charleston Certificate Welding Technology
Evan Flatt Charleston Associate in Applied Science Welding
Dallas Golladay Charleston Associate in Arts Communication Studies
Samuel Gubbins Charleston Associate in Science Bioscience Non-Teaching
Amanda Hackett Charleston Certificate Medical Coding Specialist
Laura Harper Charleston Associate in Liberal Studies
Brock Hellman Charleston Certificate Basic Welding
James Hite Charleston Certificate Programmable Logic Controllers
James Hite Charleston Certificate Industrial Maintenance
James Hite Charleston Associate in Applied Science Mechanical-Electrical Technology
Aedrea Hogan Charleston Associate in Arts Elementary Education
Brian Kater Charleston Associate in Science Business Administration
Michael Lantz Charleston Associate in Applied Science Civil Engineering Technology
Sarah Lilly Charleston Associate in Applied Science Dental Hygiene
Yesica Martinez Montes de Oca Charleston Certificate IT-Computer Applications
Monica Menas Charleston Certificate Paramedical Services
Monica Menas Charleston Associate in Applied Science Paramedical Services
Colleen Miller Charleston Associate in Arts Business
Brandon Montz Charleston Certificate Auto Mechanic
Brandon Montz Charleston Associate in Applied Science Automotive Technology
Brandon Nelson Charleston Certificate Welding Technology
Brandon Nelson Charleston Associate in Applied Science Welding
Cindy Newkirk Charleston Associate in Applied Science Child And Family Services
Jakob Oakley Charleston Associate in Applied Science Automotive Technology
Cora Ogden Charleston Associate in Liberal Studies
Aislinn Parish Charleston Associate in Science Pre-Physical Therapy
Kayla Parrott Charleston Associate in Applied Science Dental Hygiene
Chrystal Parsley Charleston Certificate Accounting
Sierra Pendergast-White Charleston Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Chloe Pierson Charleston Certificate Office Support Specialist
Chloe Pierson Charleston Certificate Office Support Specialist-Medical
Chloe Pierson Charleston Associate in Applied Science Office Assistant-Medical
Jacob Plunkett Charleston Certificate Management
Nikolas Powell Charleston Certificate Broadcast Announcing
Nikolas Powell Charleston Certificate Radio Broadcasting
Nikolas Powell Charleston Associate in Applied Science Radio-TV Broadcasting
Jeremy Rardin Charleston Certificate Basic Welding
Shawn Schaeffer Charleston Associate in Arts Sociology/Social Work
Ellianna Schuster Charleston Associate in Applied Science Dental Hygiene
Hallie Sims Charleston Certificate Geospatial Technology
Hallie Sims Charleston Associate in Science Environmental Science
Keagan Sims Charleston Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Stephanie Sims Charleston Certificate Accounting
Karen Sparling Charleston Certificate Management
Karen Sparling Charleston Certificate Accounting
Karen Sparling Charleston Associate in Applied Science Accounting
Alex Staggs Charleston Associate in Applied Science Physical Therapist Assistant
Ben Sweeney Charleston Associate in Arts Physical Education
Benjamin Vanatta Charleston Certificate Manufacturing Skills I
Kassandra Vanseghi Charleston Associate in Applied Science Office Assistant-Medical
Scott Verhaegen Charleston Associate in Liberal Studies
Alec Woodall Charleston Certificate CNC Programmer
Alec Woodall Charleston Certificate Computer-Aided Drafting
Alec Woodall Charleston Associate in Applied Science Computer Aided Design Technology
Megan Woodruff Charleston Associate in Arts Business
Kaitlin Zimmerman Charleston Associate in Arts Business
Caleb Delks Claremont Certificate Paramedical Services
Trevor Pracht Coatsburg Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Mitchell Shaw Colorado Springs Associate in Arts Political Science
Rachael Quaritsch Cornell Associate in Arts Business
Hope Barnes Cowden Associate in Arts Business
James Gibson Cowden Certificate Basic Welding
Katie Brown Crawfordsville Associate in Applied Science Dental Hygiene
Dalton Rutledge Danville Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Konnar Haworth Darlington Associate in Arts Agriculture
Faith Camfield Decatur Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Timothy Goodhue Decatur Certificate Heating Ventilating A/C Refrigeration
Jacob Beckman Dieterich Associate in Science Pre-Engineering
Ryan Bloemer Dieterich Associate in Applied Science Paramedical Services
Hailey Depoister Dieterich Associate in Arts Business
Jessica Drees Dieterich Associate in Arts Business
Alexandra Edwards Dieterich Certificate Office Support Specialist-Medical
Jacob Esker Dieterich Associate in Arts Elementary Education
Teresa Esker Dieterich Associate in Arts Pre-Nursing
Matthew Flood Dieterich Associate in Applied Science Civil Engineering Technology
Cody Gephart Dieterich Associate in Applied Science Electronics Systems Specialist
Adam Goedde Dieterich Associate in Arts Business
Austin Heuerman Dieterich Certificate Manufacturing Skills I
Timothy McCormick Dieterich Certificate Manufacturing Skills I
Trenton Spence Dieterich Certificate Manufacturing Skills I
Aaron Worman Dieterich Certificate Ag Power Technology
Aaron Worman Dieterich Associate in Applied Science Ag Power Technology
Amber McKinney Edgewood Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Katelyn Smith Edgewood Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Nicholas Beck Effingham Associate in Arts Business
Hope Benefield Effingham Certificate Accounting
Brittany Bloemer Effingham Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Ethan Boggs Effingham Certificate Manufacturing Skills I
Abigail Buenker Effingham Associate in Arts Business
Zoe Buhnerkempe Effingham Associate in Arts Elementary Education
Colton Bushue Effingham Associate in Arts Business
Tiffany Carter Effingham Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Michael Coleman Effingham Certificate Basic Welding
Aaron Conley Effingham Associate in Liberal Studies
Kayla Darling Effingham Certificate Desktop Publishing
Kayla Darling Effingham Associate in Applied Science Graphic Design
Julie Deters Effingham Certificate Professional Sales
Julie Deters Effingham Certificate Marketing
Julie Deters Effingham Associate in Applied Science Management
Thomas Dison Effingham Associate in Science Mathematics
Kayla Doedtman Effingham Associate in Applied Science Physical Therapist Assistant
Elixa Enriquez Gabriel Effingham Certificate Law Enforcement Operations
Elixa Enriquez Gabriel Effingham Associate in Applied Science Law Enforcement
Kristien Evans Effingham Associate in Arts Art
Julie Feezel Effingham Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Dakota Golden Effingham Certificate Manufacturing Skills I
Donovan Hammer Effingham Associate in Arts Pre-Nursing
Blaze Hartke Effingham Associate in Liberal Studies
Blaze Hartke Effingham Associate in Arts Political Science
Cole Hoene Effingham Certificate Building Construction
Cole Hoene Effingham Associate in Applied Science Building Construction Technology
Eli Hoene Effingham Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Joseph Ingram Effingham Certificate Desktop Publishing
Joseph Ingram Effingham Associate in Applied Science Graphic Design
Caleb Kinkelaar Effingham Certificate Basic Welding
Bradley Livingston Effingham Associate in Applied Science IT-Computer Applications
Robert McDonald Effingham Certificate Basic Welding
Jason McKinney Effingham Certificate Basic Welding
Abbey Meinhart Effingham Associate in Arts Special Education
Brooke Mersman Effingham Associate in Arts Business
Lauren Meyer Effingham Associate in Applied Science Early Childhood Care and Education
Chelsea Munoz Effingham Associate in Liberal Studies
Joshua Packer Effingham Certificate Basic Welding
Quinton Packer Effingham Associate in Arts Art
Carlie Pernic Effingham Associate in Applied Science Human Services – Psychology
Grant Piggush Effingham Associate in Science Business Administration
Jacob Proffitt Effingham Certificate Basic Welding
Brandon Puckett Effingham Associate in Arts Business
Hannah Ryan Effingham Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Olivia Schuler Effingham Certificate Management
Olivia Schuler Effingham Certificate Professional Sales
Olivia Schuler Effingham Certificate Marketing
Olivia Schuler Effingham Associate in Applied Science Marketing
Brian Selby Effingham Associate in Applied Science Mechanical-Electrical Technology
Adam Slifer Effingham Certificate Programmable Logic Controllers
Adam Slifer Effingham Associate in Applied Science Mechanical-Electrical Technology
Jason Slifer Effingham Certificate Manufacturing Skills I
William Starwalt Effingham Certificate Broadcast Announcing
William Starwalt Effingham Certificate Radio Broadcasting
Marranda Steffen Effingham Associate in Arts Pre-Nursing
Rachel Teeter Effingham Associate in Science Conservation/Pre-Wildlife
Tiffany Tucker Effingham Associate in Arts Business
Christopher Ungrund Effingham Associate in Applied Science Building Construction Technology
Arco Verhoeven Effingham Associate in Applied Science IT-Network Administration
Nermine Wassef Effingham Certificate Computer Applications Specialist
Nermine Wassef Effingham Certificate IT-Programming
Nermine Wassef Effingham Certificate IT-Web Technology
Nermine Wassef Effingham Certificate IT-Computer Applications
Kori Wenthe Effingham Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Matthew White Effingham Certificate Computer-Aided Drafting
Matthew White Effingham Associate in Applied Science Computer Aided Design Technology
Sarah Willey Effingham Associate in Science Clinical Laboratory Science
Sarah Williams Effingham Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Tucker Schlipf El Paso Associate in Arts Agriculture
Lukas Stroup Fairmount Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Beth-Anne Graham Farina Certificate Management
Beth-Anne Graham Farina Certificate Accounting
Beth-Anne Graham Farina Associate in Applied Science Accounting
Dakota Russell Farina Certificate Ag Power Technology
Dakota Russell Farina Associate in Applied Science Ag Power Technology
Nathaniel Rohmann Fishers Associate in Arts History
Dillon Dulaney Flora Associate in Arts History
Jillian Oberholtzer Freeburg Associate in Applied Science Dental Hygiene
Devin Warren Gays Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Samuel Gardner Greenfield Certificate Ag Business
Christopher Fink Gilman Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Brady Haschemeyer Golden Certificate Ag Business
Brady Haschemeyer Golden Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Brett Basye Great Bend Associate in Arts Business
Samuel Gardner Greenfield Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Jacob Hancock Greenfield Certificate Ag Business
Jacob Hancock Greenfield Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Tisha Fritts Greenup Certificate Medical Coding Specialist
Tisha Fritts Greenup Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Hema Patel Greenup Associate in Science Pre-Pharmacy
Brandon Wilson Greenup Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Keaton Stoller Gridley Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Kevin Garner Hazel Dell Associate in Liberal Studies
Mollie Duduit Herrick Associate in Applied Science Physical Therapist Assistant
Kaitlyn Persinger Herrick Associate in Applied Science Child And Family Services
Carey Hendrix Hindsboro Associate in Arts Other Major
India Fulk Humboldt Associate in Arts Criminal Justice
Cory King Humboldt Associate in Liberal Studies
Cory King Humboldt Certificate Management
Trenton Moody Humboldt Certificate Medical Coding Specialist
Kyle Harrison Hume Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Zyahnesha Burnett Indianapolis Associate in Science Pre-Medicine
Micah Smock Jackson Center Associate in Arts Agriculture
Bailey Koester Jewett Associate in Arts Business
Jessica Ulloa Joliet Associate in Applied Science Dental Hygiene
Triston Cline Kansas Associate in Arts Communication Studies
Brock Lewis Kansas Associate in Arts Liberal Arts
Hayden Parker Kansas Associate in Applied Science Renewable Energy
Cierra Williams Kansas City Associate in Applied Science Dental Hygiene
Kyle Ruggles Kingston Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Anna Morris Kinmundy Certificate Medical Coding Specialist
Anna Morris Kinmundy Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Kaitlin James Lafayette Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Dalton Owens Lakewood Associate in Arts Agriculture
Raven Lockard Lawrenceville Associate in Applied Science Dental Hygiene
Kyle Beck Lebanon Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Sophie Cooper Lenzburg Associate in Arts Psychology
Rochelle Hampton Lerna Certificate Medical Coding Specialist
Rochelle Hampton Lerna Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Griffin Luce Lerna Certificate Auto Mechanic
Griffin Luce Lerna Associate in Applied Science Automotive Technology
Wesley Otto Lerna Certificate Programmable Logic Controllers
Wesley Otto Lerna Associate in Applied Science Electronics Engineering Technology
Lynae Padrick Lerna Certificate Office Support Specialist
Lynae Padrick Lerna Certificate Office Support Specialist-Medical
Lynae Padrick Lerna Associate in Applied Science Office Assistant-Medical
Mykayla Schrock Lerna Associate in Arts Agriculture
Matthew Thompson Lerna Certificate Ag Power Technology
Matthew Thompson Lerna Associate in Applied Science Ag Power Technology
Brooklynn Elsas Lincoln Associate in Science Bioscience Non-Teaching
Mallory Bailey Louisville Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Mason Bailey Louisville Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Jonathan Dailey Louisville Certificate Ag Power Technology
Jonathan Dailey Louisville Associate in Applied Science Ag Power Technology
Luke Goodman Louisville Certificate Ag Power Technology
Luke Goodman Louisville Associate in Applied Science Ag Power Technology
Bryce Gullidge Louisville Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Lindsey Pugh Louisville Associate in Arts Pre-Veterinary Medicine
Parker Van Dyke Louisville Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Hilary Bellmyer Lovington Associate in Science Environmental Science
Logan Emel Lovington Associate in Applied Science IT-Programming
Sarah Helfrich Lovington Associate in Arts Business
Josiah Kinert Lovington Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Tamara McRill Chambers Lovington Associate in Arts English
Abigail Wallace Lovington Associate in Applied Science Human Services – Health
Madeline Fugate Mahomet Associate in Arts Agriculture
Hunter Allbaugh Marion Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Aulden Boyd Marshall Certificate Manufacturing Skills I
Danny Duniphan Marshall Certificate Auto Mechanic
Robert Galloway Marshall Certificate Welding Technology
Lanie Goldsberry Marshall Certificate Manufacturing Skills I
Sarah Larson Marshall Associate in Science Pre-Dental
Shan Liu Marshall Certificate Management
Shan Liu Marshall Certificate Accounting
Shan Liu Marshall Associate in Applied Science Accounting
Mason Rogers Marshall Associate in Arts Criminal Justice
Skyler Schmidt Marshall Certificate Paramedical Services
Joshua Simon Marshall Certificate Manufacturing Skills I
Ashley Wernz Marshall Associate in Arts Early Childhood Education
Belinda Roddy Martinsville Certificate Medical Coding Specialist
Belinda Roddy Martinsville Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Jeremy Bunn Mascoutah Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Allyssa Boerngen Mason Associate in Arts Agriculture
Faith Boerngen Mason Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Katelyn Simmons Mason Associate in Arts Psychology
Cody Smith Mason Associate in Science Pre-Engineering
Armando Alanis Mattoon Certificate Welding Technology
Trisha Blickem Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Bernie Boulu Mattoon Associate in Science Pre-Medicine
Jacqueline Boyd Mattoon Associate in Arts Elementary Education
Emily Bryant Mattoon Associate in Liberal Studies
Jodie Carey Mattoon Associate in Applied Science Medical Assistant
Ripley Cavazos Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Amber Colclasure Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Chadd Colclasure Mattoon Certificate Basic Welding
Kameron Cole Mattoon Associate in Science Bioscience Non-Teaching
Aharon Croy Mattoon Associate in Applied Science Mechanical-Electrical Technology
Alex Crum Mattoon Associate in Arts Psychology
Karina Davis Mattoon Associate in Arts Criminal Justice
Austin Decker Mattoon Associate in Applied Science Human Services – Psychology
Ashley Diebel Mattoon Associate in Science Bioscience Non-Teaching
Ashton Drake-Paul Mattoon Associate in Arts History
Jacob Edersheim Mattoon Associate in Science Bioscience Non-Teaching
Jacob Edersheim Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Kassidy Evans Mattoon Associate in Arts Criminal Justice
Tyler Fisher Mattoon Associate in Applied Science IT-Network Administration
Raven Fitt Mattoon Associate in Arts Special Education
Joel Flexter Mattoon Associate in Arts Business
Angelica Flores-Beltran Mattoon Associate in Applied Science Office Manager
Brian Fuller Mattoon Certificate Welding Technology
Brian Fuller Mattoon Associate in Applied Science Welding
Adriana Garza Aleman Mattoon Associate in Arts Criminal Justice
Andrea Hassinger Mattoon Certificate Medical Coding Specialist
Alicia Hawkins Mattoon Associate in Arts Agriculture
Cody Homann Mattoon Certificate Industrial Maintenance
Hsin Hui Huang Mattoon Associate in Arts Mathematics
Alyssa Hudson Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Vanessa Hunter Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Cole Hutton Mattoon Associate in Arts Art
Carson Hyland Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Taylor Janes Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Jon Jean Mattoon Certificate Management
Jon Jean Mattoon Certificate Accounting
Jon Jean Mattoon Associate in Applied Science Accounting
Austin Jenkins Mattoon Associate in Applied Science Physical Therapist Assistant
Olivia Jewell Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Jakeb Jordan Mattoon Certificate Heating Ventilating A/C Refrigeration
Layne Kauffman Mattoon Certificate Horticulture
Layne Kauffman Mattoon Associate in Applied Science Horticulture
Chelsea Keefe Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Nicholas Kelsey Mattoon Associate in Science Secondary Education-Chemistry
Kenzie Leeman Mattoon Associate in Science Early Childhood Education
Kayla Lightwood Mattoon Associate in Arts Psychology
Carly Lowry Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Harley Lumley Mattoon Associate in Arts Agriculture
Katherine Mahlmeister Mattoon Associate in Arts Criminal Justice
Kira Manning Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Zachary Martin Mattoon Certificate Medical Coding Specialist
Zachary Martin Mattoon Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Roger Maulding Mattoon Certificate Basic Welding
Mary McDonald Mattoon Certificate Nanny Child Care Provider
Savannah Monterusso Mattoon Certificate Accounting
Coltin Moore Mattoon Certificate Welding Technology
Julana Morgan Mattoon Associate in Arts Criminal Justice
Remington Morrison Mattoon Associate in Science Pre-Medicine
William Newberry Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Kaylee Nottmeyer Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Kyla Ohm Mattoon Associate in Applied Science Medical Assistant
Sawyer Overton Mattoon Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Garrett Pearce Mattoon Certificate Heating Ventilating A/C Refrigeration
Shawn Plankey Mattoon Associate in Arts Business
Lillian Plummer Mattoon Associate in Science Bioscience Non-Teaching
Shelby Raboin Mattoon Associate in Arts Business
Alexis Rankin Mattoon Associate in Arts Pre-Nursing
Christina Reynolds Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Sarah Rhoads Mattoon Associate in Arts Early Childhood Education
Clarissa Seal Mattoon Certificate Medical Coding Specialist
Clarissa Seal Mattoon Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Jennifer Shull Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Edgardo Sotomayor Mattoon Associate in Applied Science IT-Network Administration
Hannah Spain Mattoon Associate in Arts Agriculture
Marissa Stapleton Mattoon Associate in Arts Elementary Education
Sheree Stone Mattoon Certificate Horticulture
Sheree Stone Mattoon Associate in Applied Science Horticulture
Krista Taylor Mattoon Associate in Arts Psychology
Krista Taylor Mattoon Associate in Applied Science Human Services – Psychology
Kalei Thornhill Mattoon Associate in Arts Pre-Nursing
Reann Thornton Mattoon Associate in Arts Psychology
Samantha Tilford Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Brennan Tomer Mattoon Associate in Arts English
Joe Wade Mattoon Certificate Industrial Maintenance
Cheyann Watkins Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Dylan Weaver Mattoon Certificate Programmable Logic Controllers
Dylan Weaver Mattoon Certificate Industrial Maintenance
Caleb West Mattoon Associate in Applied Science IT-Network Administration
Kendall Wilford Mattoon Certificate Industrial Maintenance
Tyler Winkleblack Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Dalton Winn Mattoon Associate in Arts Business
Jamie Worker Mattoon Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Philip Zike Mattoon Associate in Applied Science IT-Network Administration
Daniel Nunez Melrose Park Associate in Applied Science Dental Hygiene
Tyler Fanning Milford Associate in Arts Agriculture
Mallory Scharf Millstadt Associate in Applied Science Dental Hygiene
Lucas Haut Momence Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Kallee Heuerman Montrose Certificate Desktop Publishing
Kallee Heuerman Montrose Associate in Applied Science Graphic Design
Madison Meinhart Montrose Associate in Arts Special Education
Maverick Ruholl Montrose Certificate Manufacturing Skills I
Victoria Koin Mount Zion Associate in Applied Science Dental Hygiene
Andrew Merris Mount Zion Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Lauren Burgener Moweaqua Associate in Arts Elementary Education
Mason Hutchins Mt Auburn Associate in Applied Science Civil Engineering Technology
Miles Hutchins Mt Auburn Associate in Applied Science Civil Engineering Technology
Alexandra Beckers Mt. Pulaski Associate in Arts Agriculture
Rachel Bloemker Neoga Associate in Liberal Studies
Rachel Bloemker Neoga Associate in Arts Business
Tylor Cross Neoga Associate in Applied Science IT-Programming
Brian Durdel Neoga Associate in Applied Science Electronics Systems Specialist
Trevor Easton Neoga Associate in Arts Criminal Justice
Jacob Fearday Neoga Certificate Programmable Logic Controllers
Cheyenne Howald Neoga Associate in Arts Psychology
Avery Jackson Neoga Associate in Arts Business
Ronnie Kersey Neoga Associate in Arts Business
Bryson Lacy Neoga Associate in Applied Science IT-Programming
Nicole Miah Neoga Associate in Arts Business
Wallace Owen Neoga Certificate CNC Programmer
Wallace Owen Neoga Certificate CNC Operator
Wallace Owen Neoga Certificate Computer-Aided Drafting
Chloe Padgett Neoga Associate in Science Environmental Science
Porsha Peterson-Himes Neoga Associate in Arts Business
Ben Stodden Neoga Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Ellie Walk Neoga Associate in Arts Pre-Veterinary Medicine
James Deyoung New Lenox Certificate Paramedical Services
James Deyoung New Lenox Associate in Applied Science Paramedical Services
Tristen Boldrey Newton Associate in Science Chemistry
Bridget Kaufmann Newton Certificate Ag Business
Bridget Kaufmann Newton Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Ethan Matson Newton Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Mitchell Stark Newton Certificate Renewable Energy Technician
Eilish Swisher Newton Associate in Applied Science Dental Hygiene
Joe Nicol Niota Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Taylor Oltmanns Nokomis Associate in Applied Science Dental Hygiene
Bria Frenchwood Normal Associate in Applied Science Dental Hygiene
Olivia Haas Normal Associate in Arts Physical Education
Coartnee Ashcraft Oakland Associate in Applied Science Early Childhood Care and Education
David Flowers Oakland Certificate Paramedical Services
Sophia Turner Oakland Associate in Arts Elementary Education
Melody Dilley Oconee Associate in Science Early Childhood Education
Seth Mitchell Olney Associate in Arts Agriculture
Michael Moshenrose Olney Associate in Applied Science Physical Therapist Assistant
Loren Wingert Olney Certificate Paramedical Services
Jenna Girman Ormond Beach Associate in Arts Agriculture
Duane Young Owaneco Certificate Basic Welding
Ted Burkhardt Pana Certificate Basic Welding
Sara Carman Pana Certificate Ag Business
Sara Carman Pana Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Daylee Denton Pana Associate in Arts Pre-Nursing
Danielle Epley Pana Associate in Arts Mathematics
Kelsey Etchison Pana Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Mallory Miller Pana Associate in Arts Pre-Nursing
Steven Mose Pana Certificate Heating Ventilating A/C Refrigeration
Nathaniel Moss Pana Certificate Computer Systems
Nathaniel Moss Pana Certificate Programmable Logic Controllers
Nathaniel Moss Pana Certificate Electronic Control Technician
Nathaniel Moss Pana Associate in Applied Science Electronics Systems Specialist
Dorothy Weddle Pana Associate in Science Environmental Science
Korey Balch Paris Associate in Arts Communication Studies
Andrew Bishop Paris Associate in Applied Science IT-Network Administration
Alexander Brock Paris Certificate Manufacturing Skills I
Thomas Carll Paris Associate in Liberal Studies
Thomas Carll Paris Associate in Applied Science Mechanical-Electrical Technology
Amethyst Cary Paris Associate in Applied Science Office Assistant-Executive
Ethan Cox Paris Certificate Manufacturing Skills I
Cameron Daugherty Paris Associate in Applied Science Building Construction Technology
Cole Delaunois Paris Certificate Manufacturing Skills I
Jenna Forster Paris Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
James Hamilton Paris Associate in Arts Agriculture
Kevin Hart Paris Certificate Manufacturing Skills I
Myranda Hays Paris Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Ivan Hires Paris Associate in Applied Science Civil Engineering Technology
Drake Hopkins Paris Certificate Manufacturing Skills I
Jeffrey Johnson Paris Certificate Manufacturing Skills I
Jaden Kaufman Paris Certificate Heating Ventilating A/C Refrigeration
Tyler Knight Paris Certificate Auto Mechanic
Tyler Knight Paris Associate in Applied Science Automotive Technology
Blake Maxwell Paris Certificate Manufacturing Skills I
Daelynn Miller Paris Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Woodrow Mullen Paris Certificate Manufacturing Skills I
Kirsten Reynolds Paris Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Marvin Richardson Paris Associate in Arts Business
Benjamin Roush Paris Certificate Paramedical Services
Benjamin Roush Paris Associate in Applied Science Paramedical Services
Alexa Sitkiewicz Paris Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Jacob Step Paris Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Andrew Volstorf Paris Associate in Arts Criminal Justice
Patrick Watson Paris Certificate Horticulture
Patrick Watson Paris Associate in Applied Science Horticulture
Karson Whitaker Paris Certificate Manufacturing Skills I
Brady Wiseman Paris Certificate Manufacturing Skills I
Landon Tadich Perry Associate in Arts Agriculture
Jared Weller Philo Certificate Basic Welding
Jonathan Wies Plantation Associate in Arts Pre-Nursing
Brandon Stickler Pleasant Plains Associate in Arts Agriculture
Harsh Patel Plover Associate in Science Pre-Pharmacy
Julia Dubois Princeville Certificate Medical Coding Specialist
Julia Dubois Princeville Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Brooki Hebenstreit Ramsey Associate in Applied Science Law Enforcement
Faith Wellbaum Ramsey Associate in Arts English
Tyler Wilson Ramsey Certificate Radio Broadcasting
Tyler Wilson Ramsey Certificate Broadcast Announcing
Tyler Wilson Ramsey Associate in Applied Science Radio-TV Broadcasting
Lizbeth Murillo Robinson Associate in Applied Science Dental Hygiene
Micah Pfiester Robinson Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Stephanie Valle Romeoville Associate in Applied Science Dental Hygiene
Payton Smith Romney Associate in Applied Science Dental Hygiene
James Carson Saint Elmo Certificate Industrial Maintenance
Candace Crum Saint Elmo Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Rhyta Hooks Saint Elmo Certificate Office Support Specialist
Rhyta Hooks Saint Elmo Certificate Office Receptionist
Rhyta Hooks Saint Elmo Associate in Applied Science Office Assistant-Legal
Rhyta Hooks Saint Elmo Associate in Applied Science Office Assistant-Executive
Jenna Long Saint Elmo Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Tessa Philpot Saint Elmo Associate in Arts English
Morgan Walker Saint Elmo Certificate Ag Business
Morgan Walker Saint Elmo Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Haley Gregg Salem Associate in Arts Physical Education
Cameron Eggersman Seymour Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Alexis Adams Shelbyville Associate in Arts Business
Dallas Allsop Shelbyville Certificate CNC Programmer
Dallas Allsop Shelbyville Certificate Computer-Aided Drafting
Dallas Allsop Shelbyville Associate in Applied Science Computer Aided Design Technology
Joel Apple Shelbyville Associate in Arts Criminal Justice
Jacob Clarey Shelbyville Certificate Computer-Aided Drafting
Jacob Clarey Shelbyville Associate in Applied Science Computer Aided Design Technology
Taylor Clark Shelbyville Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Samantha Congenie Shelbyville Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Hannah Daugherty Shelbyville Associate in Applied Science Dental Hygiene
Heather Davis Shelbyville Certificate Cosmetology
Nathan Dennis Shelbyville Certificate Basic Welding
Madison Dove Shelbyville Certificate Cosmetology
Mackenize Durbin Shelbyville Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Mindy Goodwin Shelbyville Associate in Applied Science Early Childhood Care and Education
Sierra Gregg Shelbyville Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Samantha Hatfield Shelbyville Certificate Ag Business
Samantha Hatfield Shelbyville Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Danelle Helton Shelbyville Certificate Management
Danelle Helton Shelbyville Associate in Arts Business
Shelby Hendrix Shelbyville Associate in Arts Early Childhood Education
Susan Hopkins Shelbyville Associate in Applied Science Physical Therapist Assistant
Timothy Jesgarz Shelbyville Associate in Applied Science Renewable Energy
Rachel Keller Shelbyville Associate in Applied Science Early Childhood Care and Education
Casaundra Killam Shelbyville Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Michelle Largent Shelbyville Certificate Medical Coding Specialist
Michelle Largent Shelbyville Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Alexander Macari Shelbyville Associate in Arts Agriculture
Elly Oldham Shelbyville Certificate Ag Business
Elly Oldham Shelbyville Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Savanah Pesch Shelbyville Associate in Arts Psychology
Alicia Shain Shelbyville Associate in Applied Science Human Services – Psychology
Nicholas Shaw Shelbyville Associate in Applied Science Fire Science Technology
Salena Sloan Shelbyville Associate in Applied Science Physical Therapist Assistant
Brittany Strohl Shelbyville Associate in Applied Science Early Childhood Care and Education
Bayleigh Townsend Shelbyville Associate in Arts Psychology
Maggy Yockey Shelbyville Associate in Arts Business
Sarah Kirchhofer Shumway Associate in Arts Elementary Education
Devin Kuhlman Shumway Certificate Auto Mechanic
Devin Kuhlman Shumway Associate in Applied Science Automotive Technology
Amanda Lamb Shumway Associate in Applied Science Graphic Design
Amanda Lamb Shumway Certificate Desktop Publishing
Timothy Deters Sigel Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Kyle Ordner Sigel Certificate Manufacturing Skills I
Andrea Schaefer Sigel Associate in Science Other Major
Keleigh Schaefer Sigel Associate in Arts Criminal Justice
Paul Sudkamp Sigel Certificate Management
Paul Sudkamp Sigel Certificate Accounting
Paul Sudkamp Sigel Associate in Applied Science Accounting
Dalton Walk Sigel Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Charley Lett Springfield Associate in Applied Science Dental Hygiene
Grace Gatons St. Peter Associate in Applied Science Dental Hygiene
Chandler Ballinger Stewardson Associate in Science Pre-Pharmacy
Telsa Johnson Stewardson Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Joshua Overbeck Stewardson Associate in Applied Science Building Construction Technology
Dalton Proffitt Stewardson Certificate Basic Welding
Madison Quast Stewardson Associate in Applied Science Early Childhood Care and Education
Shyann Schultz Stewardson Associate in Applied Science Early Childhood Care and Education
Dakota Shadwell Stewardson Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Kourtni Augenstein Strasburg Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Stephanie Jack Strasburg Associate in Applied Science Dental Hygiene
Theodore Kessler Strasburg Certificate Ag Business
Theodore Kessler Strasburg Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Kyle Stratton Strasburg Associate in Arts Criminal Justice
Delanie Johnson Streator Associate in Arts Undecided
Jacob Adams Sullivan Certificate Basic Welding
Kelsey Clark Sullivan Certificate Ag Business
Kelsey Clark Sullivan Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Macy Cornwell Sullivan Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Bretton Crouse Sullivan Certificate Management
Bretton Crouse Sullivan Certificate Accounting
Bretton Crouse Sullivan Associate in Applied Science Accounting
Heather Daily Sullivan Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Colin Ernst Sullivan Certificate Renewable Energy Management
Mary Farley Sullivan Certificate Marketing
Mary Farley Sullivan Certificate Professional Sales
Mary Farley Sullivan Associate in Applied Science Management
Sara Fultz Sullivan Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Anne Hogan Sullivan Associate in Science Pre-Physical Therapy
Jadeyn Land Sullivan Associate in Arts Undecided
Brendon Lane Sullivan Associate in Arts Liberal Arts
Kimberly McDonald Sullivan Associate in Applied Science Horticulture
Lacey Otto Sullivan Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Blake Pistorius Sullivan Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Jed Wheeler Sullivan Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Samantha Wood Sullivan Associate in Arts Liberal Arts
Scott McGann Tamworth Associate in Arts Elementary Education
Shannon DeHaan Taylor Associate in Arts Agriculture
Kyler Kersey Taylorville Certificate Programmable Logic Controllers
Kyler Kersey Taylorville Certificate Industrial Maintenance
Kyler Kersey Taylorville Associate in Applied Science Mechanical-Electrical Technology
Tristan Letcher Taylorville Certificate Ag Business
Tristan Letcher Taylorville Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Dylan Bloemer Teutopolis Certificate Ag Business
Dylan Bloemer Teutopolis Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Justis Coventry Teutopolis Certificate Auto Mechanic
Justis Coventry Teutopolis Associate in Applied Science Automotive Technology
Aleah Cunningham Teutopolis Associate in Applied Science Physical Therapist Assistant
John Deters Teutopolis Associate in Applied Science Building Construction Technology
Lucas Deters Teutopolis Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Raegan Drees Teutopolis Associate in Arts Business
Harley Harris Teutopolis Certificate Law Enforcement Operations
Adam Hartke Teutopolis Associate in Arts Business
Alexander Hartke Teutopolis Associate in Arts Agriculture
Garrett Hartke Teutopolis Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Andrew Hemmen Teutopolis Associate in Applied Science Civil Engineering Technology
Claire Hemmen Teutopolis Associate in Arts Business
Nichole Hoene Teutopolis Certificate Medical Coding Specialist
Nichole Hoene Teutopolis Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Hanna Niemerg Teutopolis Associate in Arts Elementary Education
Hanningtone Okoth Teutopolis Certificate Basic Welding
Tessa Pruemer Teutopolis Associate in Arts Psychology
Joseph Runde Teutopolis Associate in Arts Pre-Nursing
Jamie Sandschafer Teutopolis Associate in Arts Business
Beth Schabbing Teutopolis Associate in Arts Sociology/Social Work
Anthony Uthell Teutopolis Certificate Crop Production
Anthony Uthell Teutopolis Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Shane Waldhoff Teutopolis Certificate Programmable Logic Controllers
Amber Will Teutopolis Associate in Liberal Studies
Samantha Will Teutopolis Associate in Arts Elementary Education
Brittany Figgins Toledo Associate in Arts Pre-Nursing
Nathaniel Foster Toledo Associate in Science Conservation/Pre-Forestry
Misty Markwell Toledo Certificate Medical Coding Specialist
Misty Markwell Toledo Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Michele Reeder Toledo Associate in Applied Science Civil Engineering Technology
Megan Zytka Toledo Associate in Applied Science Dental Hygiene
Jackie File Tower Hill Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Evan Mundy Tower Hill Certificate Sustainable Energy
Evan Mundy Tower Hill Associate in Applied Science Renewable Energy
Danielle Simpson Tower Hill Associate in Arts Other Major
Zachary Isaacs Tower Hill Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Eshea Davis Urbana Associate in Arts Elementary Education
Sandy Fitzgerald Urbana Certificate Medical Coding Specialist
Sandy Fitzgerald Urbana Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Jontae Anderson Vandalia Certificate Welding Technology
Blake Petrea Vandalia Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Noah Heinemann Waterloo Associate in Applied Science John Deere Ag Tech
Jeffrey Claire Watseka Associate in Arts Agriculture
Alexis Albin Watson Associate in Arts Business
William Barr Watson Certificate Manufacturing Skills I
Erin Davis Watson Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Lynzee Hagen Watson Associate in Arts History
Fisher Turner West Union Certificate Manufacturing Skills I
Katelyn Schultz Westfield Associate in Arts Business
Mallory Smiley Westfield Certificate Accounting
Mallory Smiley Westfield Associate in Applied Science Accounting
Mitchell Starwalt Westfield Associate in Applied Science Agriculture Production & Management
Clayton Probst Wheeler Certificate Ag Business
Clayton Probst Wheeler Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Joel Beck Windsor Associate in Arts History
Patrick Carr Windsor Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Zoe Donovan Windsor Associate in Arts English
Gregory Evans Windsor Certificate Manufacturing Skills I
Bailey Fleshner Windsor Associate in Arts Pre-Veterinary Medicine
Andrew Harris Windsor Certificate Computer-Aided Drafting
Sterling Howard Windsor Associate in Science Conservation/Pre-Wildlife
Nicholas Hutchinson Windsor Associate in Science Pre-Engineering
Stephanie Strowmatt Windsor Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Katherine Virgil Windsor Certificate Office Support Specialist
Katherine Virgil Windsor Certificate Office Support Specialist-Medical
Katherine Virgil Windsor Certificate Office Receptionist
Katherine Virgil Windsor Associate in Applied Science Office Assistant-Medical

Lake Land College honors John Deere Tech program graduates

Posted on June 17, 2019

The Lake Land College John Deere Tech program welcomed 22 new technicians to the field at its annual graduation recognition banquet.

The John Deere Tech program, offered jointly by John Deere Company and Lake Land College in cooperation with area John Deere dealers, offers students many unique opportunities, including earning a salary while learning through on-the-job training at a participating dealership; training on the latest John Deere tractors, combines and implements and learning the newest diagnostic and servicing procedures.

Sponsored by area John Deere dealers, students also have the opportunity to move directly into employment with their sponsoring dealership upon successful completion of this associate degree program.

Blake Petrea, Centralia, received the John Deere Tech outstanding student award and Trevor Pracht, Coatsburg, received the high GPA award.

The John Deere Tech graduates for 2019 are:

Hunter Allbaugh, Marion, Indiana, sponsored by Tri Green Tractor of Swayzee, Indiana

Kyle Beck, Lebanon, Indiana, sponsored by Reynolds Farm Equipment of Lebanon, Indiana

Jeremy Bunn, Mascoutah, Illinois, sponsored by Riechmann Bros. LLC of Okawville, Illinois

Matt Burrow, Altamont, Illinois, sponsored by Alliance Tractor LLC of Newton, Illinois

Lucas Deters, Teutopolis, Illinois, sponsored by Sloan Implement Co. of Effingham, Illinois

Eli Fink, Gilman, Illinois, sponsored by AHW LLC of Melvin, Illinois

Kyle Harrison, Paris, Illinois, sponsored by AHW LLC of Ashmore, Illinois

Lucas Haut, Momence, Illinois, sponsored by AHW LLC of Manteno, Illinois

Noah Heinemann, Waterloo, Illinois, sponsored by Wm. Nobbe & Co. of Shelbyville, Illinois

Zachary Isaacs, Findlay, Illinois, sponsored by Sloan Implement Co. of Shelbyville, Illinois

Cole Jablonski, Batchtown, Illinois, sponsored by Sloan Implement Co. of White Hall, Illinois

Andrew Merris, Mt. Zion, Illinois, sponsored by Sloan Implement Co. of Assumption, Illinois

Seth Nelson, Atkinson, Illinois, sponsored by Holland & Sons Inc. of Geneseo, Illinois

Joe Nicol, Niota, Illinois, sponsored by Martin Sullivan Inc. of Carthage, Illinois

Blake Petrea, Centralia, Illinois, sponsored by Riechmann Bros. LLC of Centralia, Illinois

Micah Pfiester, Kansas, Illinois, sponsored by Alliance Tractor LLC of Casey, Illinois

Trevor Pracht, Coatsburg, Illinois, sponsored by Martin Sullivan Inc. of Quincy, Illinois

Dalton Rutledge, Danville, Illinois, sponsored by Reynolds Farm Equipment of Lebanon, Indiana

Olivier Sherman, Breese, Illinois, sponsored by Reichmann Bros. LLC of Centralia, Illinois

Lukas Stroup, Fairmount, Indiana, sponsored by Tri Green Tractor of Swayzee, Indiana

Dalton Walk, Sigel, Illinois, sponsored by Alliance Tractor LLC of Mattoon, Illinois

Seth Wardrip, Heyworth, Illinois, sponsored by AHW LLC of Melvin, Illinois

The John Deere Tech program is a special admission program. For more information, contact Counseling Services at 217-234-5232 or counsel@lakelandcollege.edu.

Visit Lake Land College’s Flickr page for photos of this year’s 2019 John Deere graduates.

Lake Land College named one of most affordable online colleges offering medical coding certificates

Posted on June 13, 2019

SR Education Group, a leading education research publisher, recently named Lake Land College #11 on the top 25 most affordable online colleges offering the medical billing and coding certificates.

In order for Lake Land College to be named one of the most affordable colleges offering this specific program, SR Education Group researched schools that offer at least one fully online degree and are regionally accredited. SR Education Group also examined available degrees, college tuition rates, and the programs, as well as the coursework. The collected data was from the 2018-2019 academic school year and is featured in the 2019 national college rankings.

Lake Land College offers the Medical Coding Specialist Certificate Program entirely online. The program allows students to study diagnostic and procedural aspects of medical coding. Throughout the program, students will be prepared to enter the workforce and take on jobs in hospitals, clinics, insurance companies and many other facilities. Lake Land also offers the Medical Coding & Health Information Associate Degree program entirely online. The program prepares students for management positions in Health Information.

Upon graduation, students will also be ready to take coding exams offered by the American Health Information Management Association (AHIMA) and the American Academy of Professional Coders (AAPC).

For more information about the program, contact Kathleen Daugherty, coordinator of office professional-medical programs/business instructor, at 217-234-5355 or kdaugherty@lakelandcollege.edu.

For more information regarding Lake Land College’s online classes and programs, visit lakelandcollege.edu.

Join Laker Nation

Take the next step.