Laker Nation News

Lake Land College Paramedical Services program receives national accreditation

Posted on February 21, 2018

Lake Land College’s Paramedical Services program recently received national accreditation from the Commission of Accreditation of Allied Health Education Programs (CAAHEP). CAAHEP is the largest programmatic accreditor of the health sciences professions.

With this accreditation, Lake Land College’s Paramedical Services meets an established national standard, enabling graduates to take the national registry exam and work anywhere in the country. The program recently underwent enhancements for tracking clinical hours to meet the demands of accreditation.

Students interested in Paramedical Services can choose from an associate degree or a certificate program. Both options have classroom, skills laboratory, hospital and field clinical experiences.

Careers in Paramedical Services are in high demand. Employment of emergency medical technicians and paramedics is projected to grow by 15 percent through 2026, much faster than the average occupation according to the National Bureau of Labor Statistics.

For more information about the program, contact Emergency Services Programs Coordinator Jasmine Ballard at 217-234-5370 or jballard9365@lakelandcollege.edu. Information can also be found at lakelandcollege.edu under the “Academics” drop down. Look for the “High Demand Programs” link.

Lake Land College introduces new hybrid option for Medical Assistant program

Posted on February 20, 2018

Starting in fall 2018, Lake Land College will begin offering a new hybrid version of the Medical Assistant program. The new version allows students to take all their courses online and only come to campus one night a week for lab.

This will be offered in addition to the traditional two-year associate degree and the one-year certificate program.

“We think this will open up an amazing opportunity for people who can’t be in classes during the day,” Medical Assistant Program Instructor Molly Yeske said. “This will also be perfect for people already employed in the medical field who want to pursue promotions.”

Medical assistants work in medical facilities under the direction of a physician and have both clinical and office responsibilities. Administrative duties may include scheduling appointments and maintaining medical records. Clinical duties could range anywhere from phlebotomy and medication administration to taking and recording vital signs and medical histories to preparing patients for examination.

Medical Assistant is a special admission program that requires students to complete a specific application in addition to Lake Land’s Intent to Enroll.

The application deadline for the fall 2018 semester is May 1, 2018.

For more information about the Medical Assistant program, contact Medical Assistant Program Instructor Molly Yeske at 217-234-5055 or myeske@lakelandcollege.edu. Information can also be found at lakelandcollege.edu under the “Academics” drop down and clicking on “High Demand Programs.”

Lake Land College Offers Wedding Party Dance Classes

Posted on February 19, 2018

Get your bridal party together for some fun before your wedding day with a dance class! A wedding party dance class is the perfect way for everyone to meet before the big day.

Participants can learn to dance as a wedding party or learn some new moves for the first dance as a married couple.

Group lessons and individual bridal couple lessons are available and will be scheduled as needed. The cost is $38 per person.

For more information, contact Sandy Spaulding, Center for Business and Industry professional development support, at 217-234-5087 or sspaulding@lakelandcollege.edu.

Lake Land College receives Career and Technical Education Leadership Improvement Grant

Posted on February 15, 2018

The Lake Land College Board of Trustees recently accepted a grant from the Illinois Community College Board to develop an apprenticeship program. The Career and Technical Education Leadership Improvement Grant, worth upwards of $40,000, is intended to support the startup of the Lake Land College Apprenticeship Collaboration Project.

Lake Land plans to use the grant funding to oversee at least 30 new apprenticeships in both the production technician and the plastics manufacturing fields. There are also plans to recruit students for registered apprenticeships in the finance field. Through these apprenticeships, Lake Land anticipates forming mutual relationships with a minimum of 10 business and industry partners from across the district.

“This would not have been possible without the excellent work of Myra Taylor, workforce solutions project coordinator, who developed the project and prepared the proposal,” said Director of Grants and Academic Operations Emily Ramage.

For more information about Lake Land College’s Workforce Ready programs, visit lakelandcollege.edu.

Lake Land College awarded America’s Farmers Grow Communities Donation from local Coles County farmer

Posted on

The Lake Land College Agriculture Division received a $2,500 donation as part of the America’s Farmers Grow Communities program, sponsored by the Monsanto Fund.

Since the program began in 2010, the Grow Communities program has partnered with farmers to support nonprofit organizations important to them in their local communities. The program has given more than $29 million to farming communities since its inception, including more than $3 million in 2018.

Lake Land Agronomy Instructor/Farm Manager Mark Niemerg said the award is a reflection of the entire Agriculture Division.

“Our entire division is honored to have received this award and have all the excellent work we do to educate future agriculturists recognized,” Niemerg said.

Each year, farmers submit information for a chance to direct a $2,500 donation to a nonprofit they care about in their community. The organizations reflect the makeup and character of rural America, including emergency response organizations, schools, youth agriculture programs, food banks and many others.

“Farmers play a pivotal role in rural communities and through their commitment to the Grow Communities program, we are able to provide the monetary support these nonprofit organizations need to make an impact,” said Al Mitchell, Monsanto Fund president. “We’re proud to play a part in helping these rural communities grow and thrive.”

The America’s Farmers campaign highlights the importance of modern U.S. Agriculture through communications and community outreach programs that partner with farmers to impact rural America. To learn more about the Grow Communities program, visit the Facebook page at facebook.com/Americasfarmers or americasfarmers.com.

The Monsanto Fund, the philanthropic arm of Monsanto Company, is a nonprofit organization dedicated to strengthening the communities where farmers and Monsanto Company employees live and work. Visit the Monsanto Fund at monsantofund.org.

Lake Land College Announces the Fall 2017 Graduates

Posted on February 14, 2018

 

Lake Land College is proud to announce that nearly 250 students graduated with degrees and certifications after completion of the 2017 fall semester. The graduates are organized by home town.

 

First                           Last                        City                                  Degree                                      Academic Program

Johnnie Adams Altamont Certificate Massage Therapy
Sara Flores Altamont Associate in Science Pre-Engineering
Libby Heiser Altamont Associate in Arts Speech Communication
Kelsey Reardon Altamont Associate in Arts Pre-Nursing
Brady Winn Altamont Associate in Arts Business Administration
Direlle Isham Arlington, TX Associate in Arts Liberal Arts
Jessica Watkins Arthur Certificate Massage Therapy
Don Loney Bethany Certificate Basic Welding
Rebecca Switzer Brocton Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Tamra Kuester Buckley Associate in Applied Science Human Services – Health
Roger Gray Casey Certificate Basic Welding
Guillermo Hernandez Casey Certificate Basic Welding
Mackenzie Sanders Casey Certificate Basic Welding
Noah Voris Casey Associate in Science Earth Science
Summer Whaley Casey Certificate Massage Therapy
Nicole Beals Charleston Certificate Accounting
Nicole Beals Charleston Associate in Applied Science Accounting
Jazzmin Brewer Charleston Certificate Cosmetology
Alan Colvis Charleston Certificate Paramedical Services
Alan Colvis Charleston Associate in Applied Science Fire Science Technology
Andrew Gingerich Charleston Associate in Science Business Administration
Ashonti Guy Charleston Associate in Arts Sociology/Social Work
Sydnee Huddlestun Charleston Associate in Arts Psychology
Bryan Jobe Charleston Associate in Science Pre-Engineering
Debi King Charleston Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Jennifer Meriedth Charleston Certificate Cosmetology
Olivia Oprisan Charleston Associate in Arts Psychology
Cody Parsons Charleston Certificate Law Enforcement Operations
Keishonna Roberts Charleston Associate in Applied Science Human Services – Health
Nicole Shaw Charleston Certificate Management
Nicole Shaw Charleston Certificate Accounting
Nicole Shaw Charleston Associate in Applied Science Accounting
Taneja Shaw Charleston Associate in Arts Speech Communication
Abigail Smith Charleston Associate in Science Business Administration
Brianna Staggs Charleston Certificate Cosmetology
Keith Swigert Charleston Certificate Horticulture
Christina Welker Clay City Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Christina Welker Clay City Certificate Medical Coding Specialist
Paula Blaine Cowden Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Lauren Cody Decatur Associate in Science Pre-Medicine
Alex Grove Decatur Certificate Basic Welding
David Taylor Decatur Certificate Basic Welding
Emily Webster Decatur Certificate Medical Coding Specialist
Emily Webster Decatur Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Edmond DeBock Des Plaines Associate in Arts Sociology/Social Work
Gretchen Hille Edgewood Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Stephen Backhus Effingham Associate in Applied Science IT-Network Administration
Dustin Borries Effingham Associate in Applied Science Radio-TV Broadcasting
Charolette Bushue Effingham Certificate Office Support Specialist
Charolette Bushue Effingham Certificate Office Support Specialist-Microsoft Office
Charolette Bushue Effingham Associate in Science Business Administration
Charolette Bushue Effingham Associate in Applied Science Accounting
Mark Cable Effingham Associate in Arts Business Administration
Alexander Carrell Effingham Associate in Applied Science IT-Network Administration
Ashlyn Dillow Effingham Associate in Arts English
Andrea Doedtman Effingham Certificate Cosmetology
Jonathan Fifer Effingham Associate in Science Pre-Medicine
Kaitlyn Hall Effingham Certificate Medical Coding Specialist
Kaitlyn Hall Effingham Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Harley Harris Effingham Associate in Applied Science Management
Emma Kull Effingham Certificate Cosmetology
Thomas Ladendecker Effingham Associate in Liberal Studies Associate In Liberal Studies
Shelby Phillips Effingham Associate in Science Agriculture
Braden Puckett Effingham Associate in Applied Science Fire Science Technology
Shannon Rhodabarger Effingham Certificate Management
Shannon Rhodabarger Effingham Certificate Professional Sales
Shannon Rhodabarger Effingham Certificate Accounting
Shannon Rhodabarger Effingham Certificate Marketing
Shannon Rhodabarger Effingham Associate in Applied Science Management
Lucas Ruholl Effingham Certificate Paramedical Services
Lucas Ruholl Effingham Associate in Applied Science Fire Science Technology
Christopher Sarver Effingham Associate in Science Environmental Science
Jacob Spannagel Effingham Associate in Science Business Administration
Garrett Stanfield Effingham Certificate Accounting
Garrett Stanfield Effingham Associate in Science Business Administration
Rachel Weis Effingham Certificate Massage Therapy
Jordan Foss Farragut Associate in Liberal Studies Associate In Liberal Studies
Aleigha Johnson Fayetteville Associate in Arts Psychology
Lisa Stevens Findlay Associate in Science Business Administration
Keah Hartman Flora Associate in Science Elementary Education
Praveen Arekatla Flushing Associate in Science Pre-Physical Therapy
Bethany Boose Georgetown Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Dakota Davis Greenup Associate in Applied Science Mechanical-Electrical Technology
Dakota Davis Greenup Certificate Industrial Maintenance
Zoe Ray Greenup Associate in Science Pre-Veterinary Medicine
Kelli Winter Greenup Certificate Medical Coding Specialist
Kelli Winter Greenup Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Kathryn Kerns Hammond Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Jennifer Persinger Herrick Certificate Accounting
Amber Wakeland Herrick Associate in Arts Sociology/Social Work
Shaelee Fitzjarrald Hutsonville Associate in Science Business Administration
Mandy Lemar Jewett Associate in Arts Criminal Justice
Stephanie Gavin Kansas Certificate Basic Welding
Belle Baugus Lovington Certificate Cosmetology
Candice Fultz Lovington Certificate Medical Coding Specialist
Candice Fultz Lovington Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Briana Morgan Lovington Associate in Arts Criminal Justice
Matthew Babyak Marshall Associate in Arts Criminal Justice
Luis Salinas Marshall Certificate Basic Welding
Kevin Taylor Marshall Associate in Applied Science Computer Aided Design Technology
Kaitlin Davis Martinsville Certificate Cosmetology
Cayla-Ann Hurt Martinsville Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Marissa Morris Martinsville Certificate Cosmetology
Ryan Macklin Mason Associate in Science Business Administration
Cydney Balch Mattoon Associate in Applied Science Human Services – Health
David Baldwin Mattoon Associate in Liberal Studies Associate In Liberal Studies
Bryan Beegle Mattoon Associate in Applied Science Mechanical-Electrical Technology
Steven Bracken Mattoon Associate in Science Bioscience Non-Teaching
Jaden Carlen Mattoon Certificate Basic Welding
Hayden Chupp Mattoon Associate in Arts Business Administration
Brian Dobbs Mattoon Certificate Basic Welding
Deborah Focht Mattoon Associate in Applied Science Radio-TV Broadcasting
J Lynn Foss Mattoon Associate in Liberal Studies Associate In Liberal Studies
Christal Golden Mattoon Certificate Management
Christal Golden Mattoon Associate in Applied Science Accounting
Jennifer Goldstein Mattoon Certificate Medical Coding Specialist
Kathrine Gosnell Mattoon Associate in Arts History
Ruben Guadiana Mattoon Certificate Basic Welding
Mark Hardy Mattoon Certificate Industrial Maintenance
Megan Heath Mattoon Associate in Arts Art
Tyler Henkelman Mattoon Certificate Auto Mechanic
Kristina Henson Mattoon Associate in Applied Science Human Services – Psychology
Aaron Jean Mattoon Associate in Applied Science IT-Network Administration
Katherine Kilkelly Mattoon Associate in Arts Criminal Justice
Jon Livingston Mattoon Associate in Science Business Administration
Heather Miller Mattoon Certificate Programmable Logic Controllers
Heather Miller Mattoon Certificate Industrial Maintenance
Heidi Miller Mattoon Certificate Marketing
Heidi Miller Mattoon Associate in Applied Science Management
Heidi Miller Mattoon Certificate Professional Sales
Alejandro Munoz Mattoon Certificate Basic Welding
David Newberry Mattoon Certificate Cosmetology
Angela Oakley Mattoon Certificate Professional Sales
Angela Oakley Mattoon Certificate Marketing
Angela Oakley Mattoon Associate in Applied Science Management
William Padgett Mattoon Associate in Arts Elementary Education
Jacob Parsley Mattoon Certificate Horticulture
Jacob Parsley Mattoon Associate in Applied Science Horticulture
Palak Patel Mattoon Associate in Applied Science IT-Programming
Cole Philpott Mattoon Associate in Science Pre-Engineering
Brittany Plummer Mattoon Associate in Applied Science Office Assistant-Medical
Brittany Plummer Mattoon Certificate Office Support Specialist-Medical
Joseph Polford Mattoon Certificate Basic Welding
Ashley Reed Mattoon Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Alexander Rhine Mattoon Associate in Arts Business Administration
Hailey Rogers-Hensley Mattoon Associate in Applied Science Early Childhood Care and Education
Jack Sanders Mattoon Associate in Arts Criminal Justice
Tracy Schmitt Mattoon Associate in Applied Science Human Services – Psychology
Colton Shoot Mattoon Associate in Arts Pre-Nursing
Keisha Smith Mattoon Certificate Cosmetology
Brian Stice Mattoon Associate in Applied Science Mechanical-Electrical Technology
Erin Thacker Mattoon Certificate Medical Coding Specialist
Erin Thacker Mattoon Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Lowell Townsend Mattoon Certificate Basic Welding
Gael Tshilombo Mattoon Associate in Science Business Administration
Thomas White Mattoon Certificate Basic Welding
Kylie Wiltermood Mattoon Certificate Management
Jessica Blazich Neoga Associate in Arts Psychology
Lindzie Douglas Neoga Associate in Arts Criminal Justice
Brandi Herring Neoga Associate in Arts Criminal Justice
Taylor Huffman Neoga Associate in Arts Early Childhood Education
Matthew Johnson Neoga Associate in Arts Business Administration
Ruth Ryder Neoga Associate in Science Elementary Education
Maria Strohl Neoga Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Cody Riddle Newton Certificate Ag Business
Cody Riddle Newton Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Trisha Drake Oakland Associate in Science Business Administration
William McQueen Oakland Associate in Applied Science IT-Network Administration
Sonya Cordell Olney Certificate Medical Coding Specialist
Kevin Detterline Pana Certificate Basic Welding
Lindsey Dionne Pana Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Austin Fikan Pana Certificate Basic Welding
Shay Herbord Pana Associate in Arts Criminal Justice
William Hill Pana Certificate Management
William Hill Pana Certificate Accounting
William Hill Pana Associate in Applied Science Accounting
Nicole Houseman Pana Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Timothy Jophlin Pana Certificate Basic Welding
Rebecca Reinstorf Pana Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Jordan Bain Paris Associate in Arts Sociology/Social Work
Kara Brinkerhoff Paris Certificate Massage Therapy
Amethyst Cary Paris Certificate Office Support Specialist
Amethyst Cary Paris Certificate Office Receptionist
Beth Graham Paris Certificate Massage Therapy
Robert Hall Paris Certificate Basic Welding
Hannah King Paris Certificate Radio Broadcasting
Miranda Myers Paris Associate in Arts Sociology/Social Work
Wyatt Rhoads Paris Associate in Arts Business Administration
Johna Secondino Paris Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply
Robert Stevens Peoria Associate in Arts Business Administration
Stephanie Vargas Ramsey Certificate Office Support Specialist
Stephanie Vargas Ramsey Certificate Office Support Specialist-Microsoft Office
Stephanie Vargas Ramsey Certificate Office Receptionist
Stephanie Vargas Ramsey Associate in Applied Science Office Assistant-Legal
Stephanie Vargas Ramsey Associate in Applied Science Office Assistant-Executive
Quincy Beyers Shelbyville Associate in Science Pre-Nursing
Jerome Carlock Shelbyville Certificate Basic Welding
Peighton Donnel Shelbyville Associate in Science Early Childhood Education
Tonya Huddleston Shelbyville Certificate Management
Adam Hudson Shelbyville Associate in Arts Criminal Justice
Lisa Jacoby Shelbyville Associate in Science Business Administration
Aaron Kern Shelbyville Certificate Basic Welding
Brennyn Kirk Shelbyville Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Courtney Kuhlman Shelbyville Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Courtney Kuhlman Shelbyville Associate in Liberal Studies Associate In Liberal Studies
Gregory Powers Shelbyville Associate in Arts Criminal Justice
Derek Ray Shelbyville Certificate Basic Welding
Tayler Schanks Shelbyville Associate in Science Business Administration
Tyler Schanks Shelbyville Associate in Science Business Administration
Taylor Wilcox Shelbyville Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Molly Williams Shelbyville Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Alyssa Kuhlman Shumway Certificate Office Support Specialist
Alyssa Kuhlman Shumway Certificate Office Support Specialist-Microsoft Office
Alyssa Kuhlman Shumway Certificate Management
Alyssa Kuhlman Shumway Certificate Accounting
Alyssa Kuhlman Shumway Associate in Applied Science Accounting
Caleb Long Sigel Associate in Science Bioscience Non-Teaching
Lindsy Wolke Sigel Certificate Cosmetology
Keith Swigert Stonington Associate in Applied Science Horticulture
Andrea Davis Strasburg Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Tyler Henkelman Strasburg Associate in Applied Science Automotive Technology
Lindsey Rahn Strasburg Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Tiana Abbott Sullivan Certificate Basic Welding
Dale Corbin Sullivan Associate in Science Business Administration
Kristina Davis Sullivan Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Timothy Kenny Sullivan Associate in Applied Science IT-Network Administration
Carlin Nuzzo Sullivan Certificate Cosmetology
Rebecca Saravia Sullivan Associate in Science Special Education
Jacob Habing Teutopolis Associate in Applied Science Renewable Energy
Karli Isley Teutopolis Certificate Management
Nicole Pals Teutopolis Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Sarah Thoele Teutopolis Associate in Arts Business Administration
Megan Zytka Toledo Associate in Arts Liberal Arts
Saghi Lotfdar Trabuco Canyon Associate in Science Bioscience Non-Teaching
Kellie Kastl Trilla Certificate Entrepreneurship
Kellie Kastl Trilla Certificate Management
Kellie Kastl Trilla Certificate Marketing
Kellie Kastl Trilla Certificate Professional Sales
Kellie Kastl Trilla Associate in Applied Science Management
Danielle Carter Tuscola Certificate Cosmetology
Terry Lye Urbana Certificate IT-Programming
Delia Martin Watson Associate in Science Business Administration
Nubia Thomason Wayne City Certificate Medical Coding Specialist
Nubia Thomason Wayne City Associate in Applied Science Medical Coding & Health Information
Amy Cripe Windsor Associate in Applied Science Associate Degree Nurse
Brandon Trussell Windsor Associate in Arts History
Kelly Wheeler Windsor Associate in Applied Science Associate Degree Nurse

 

Lake Land College plans area high school visits

Posted on

Deciding on what to do after high school graduation can be an overwhelming process. That’s why Lake Land College is scheduling high school visits to help students know more about transitioning from high school to a college or university.

 “Meeting with higher education professionals is a very valuable experience for students making the difficult but important decision about college and college life,” said Pam Hartke, admissions representative. “We hope to answer the students’ questions and ease any anxiety they may have about this time in their lives.”

Hartke, along with Olivia Mintun, admissions representative, meet with high school students throughout the college’s district in the fall and spring semesters.

The dates, times and locations of the area high school visits are as follows:

School Visit Day Visit Time
St. Anthony High School Feb. 20 11:45 a.m.
Beecher City High School Feb. 26 Lunch
Aspire Alternative School Feb. 27 1:30 p.m.
Brownstown High School March 2 1:50 p.m.
Newton High School March 6 8:10 a.m.
North Clay High School March 6 10 a.m.
St. Elmo High School March 8 12:15 p.m.
New Approach- Alternative School March 8 9:15 a.m.
Ramsey High School March 13 2:40 p.m.
Effingham High School March 15 12:45 p.m.
Pana High School March 15 2:35 p.m.
South Central High School March 15 10:30 a.m.
Okaw Valley High School March 19 10:30 a.m.
Shelbyville High School March 19 2:27 p.m.
Altamont High School March 20 2:40 p.m.
Paris High School March 20 9 a.m.
Dieterich High School March 21 9:57 a.m.
Arthur/Lovington High School March 21 2:27 a.m.
Mattoon High School March 21 10:10 a.m.
Casey Westfield High School March 22 11:30 a.m.
Marshall High School March 22 2:42 p.m.
Martinsville High School March 22 12:18 p.m.
Cowden Herrick High School March 22 Lunch
Shiloh High School March 26 10:30 a.m.
Teutopolis High School March 27 10:15 a.m.
Oakland High School March 27 3 p.m.
Stewardson-Strasburg High School March 27 Lunch
Windsor High School March 27 8 a.m.
Kansas High School March 28 11:15 a.m.
Cumberland High School April 3 Lunch
Neoga High School April 4 9:30 a.m.
Sullivan High School April 4 12:12 p.m.
Charleston High School April 18 8:15 a.m.
     

For more information, visit: www.lakelandcollege.edu.

Lake Land College to host step show

Posted on February 9, 2018

Lake Land College is excited to invite everyone to the college’s first step show. Eastern Illinois University’s award-winning Omega Psi Phi fraternity will perform in the Luther Student Center Theater on Monday, Feb. 26 from 6:30-7:30 p.m.

The Omega Psi Phi Fraternity will be performing the dance that won the group 1st place at the 2017 Black Student Union Step Show Competition.

The event is sponsored by the college’s Inclusion and Diversity Education Committee and is free and open to the public.

For more information about this event, contact Director of Foundation Operations Paula Rosine at 217-234-5445 or prosine@lakelandcollege.edu.

For more information about Lake Land College, visit lakelandcollege.edu.

WYSE Regional Competition held at Lake Land College

Posted on February 8, 2018

What happens when you take some of the most brilliant minds from area high schools and put them under one roof? Nothing other than an academic face off, where teams are pitted against each other in eight subject areas in order to take home the regional Worldwide Youth in Science and Engineering (WYSE) championship title.

Lake Land College recently held the regional WYSE Academic Challenge and 26 schools came together to battle in biology, chemistry, computer science, engineering graphics, English, mathematics and physics.

Students completed written examinations in seven different areas of study. Each student participated in two tests, and the highest scores by members of each team determined the composite team score.

 St. Anthony, Paris, and Mattoon high schools were victorious in their divisions and took home the regional championship titles. Winners in team and individual competition are advancing to sectionals at Eastern Illinois University on March 8, 2018.

Teams advancing in the 300 division are:

St. Anthony High School

Cumberland High School

Okaw Valley High School

Dieterich High School

Teams advancing in the 700 division are:

Paris High School

Sullivan High School

Teams advancing in the 1500 division are:

Mattoon High School

Charleston High School

 

Individual Results

 

The following individuals will be advancing to the WYSE sectionals at Eastern Illinois University on March 8.

In the 300 division:

Maryann Saba St. Anthony High School Biology
Alex Beesley St. Anthony High School Biology
Carly Spraul St. Anthony High School Biology
     
Suhyun Moon St. Anthony High School Chemistry
Lane Robertson Beecher City Jr/Sr High School Chemistry
Ethan Macklin Okaw Valley High School Chemistry
Tanner Clark Stewardson Strasburg Chemistry
Katie Kabbes St. Anthony High School Chemistry
Drew Warner Cumberland High School Computer Science
Cameron Noel Kansas CUSD #3 Computer Science
Dylan Marble Altamont High School Computer Science
Drew Warner Cumberland High School Engineering Graphics
Cameron Noel Kansas CUSD #3 Engineering Graphics
Aidan Bailey St. Anthony High School Engineering Graphics
Quinn Brooks Okaw Valley High School Engineering Graphics
Olivia Franklin Cumberland High School English
Cheyenne Vondrak Neoga High School English
Luke Porter Stewardson Strasburg English
Ethan Rozene St. Anthony High School Math
Tyler Higgs Dieterich High School Math
Ian Couple St. Anthony High School Math
Ethan Macklin Okaw Valley High School Math
Tyler Higgs Dieterich High School Physics
Ian Couple St. Anthony High School Physics
Ethan Rozene St. Anthony High School Physics

 

In the 700 division:

Spencer Johnson Sullivan High School Biology
Carson Beyers Shelbyville High School Biology
Laine Cameron Sullivan High School Biology
Drew Cearlock Paris High School Biology
Harrison Wooters Shelbyville High School Biology
Trevor Elder Sullivan High School Chemistry
Corey McKenna Paris High School Chemistry
Spencer Johnson Sullivan High School Chemistry
Ben Macke Marshall High School Chemistry
Zane Blair Paris High School Computer Science
Nate Johnson Paris High School Computer Science
Greg Cunningham Paris High School Computer Science
Lucas Duduit Pana High School Engineering Graphics
Isaiah Plank Sullivan High School Engineering Graphics
Devyn Brown Paris High School Engineering Graphics
Cullen Dyer Sullivan High School Engineering Graphics
Emily Hall Paris High School English
Katie Webb Sullivan High School English
Madison Hilbert Pana High School English
Paige McLaughlin Sullivan High School English
Zane Blair Paris High School Math
Courtney Hoene Teutopolis High School Math
Maxwell Holloway Paris High School Math
Michael Deters Teutopolis High School Math
Nate Johnson Paris High School Math
Maxwell Holloway Paris High School Physics
Michael Deters Teutopolis High School Physics
Broderick Goss Sullivan High School Physics

 

In the 1500 division:

Remington Neal Charleston High School Biology
Reilly Durham Effingham High School Biology
Frank Rosen Effingham High School Biology
Nick Eveland Mattoon High School Chemistry
Jacob Sigg Effingham High School Chemistry
Zoe Bridges Effingham High School Chemistry
Brando Socarras Charleston High School Chemistry
Jeremiah Crowell Effingham High School Computer Science
Aaron Emmerich Mattoon High School Computer Science
Malcolm McCarthy Charleston High School Computer Science
Alex Heuerman Mattoon High School Engineering Graphics
Myles Woodard Mattoon High School Engineering Graphics
Lucas Hanna Effingham High School Engineering Graphics
Rachel Sloss Effingham High School English
Taylor Benge Charleston High School English
James Ross Effingham High School English
Michael Kuznicki Charleston High School Math
Anastasia Aiasse Effingham High School Math
Zoe Bridges Effingham High School Math
Emma Budde Effingham High School Math
Maria Dust Effingham High School Math
Aaron Emmerich Mattoon High School Math
Mitchell Kremer Mattoon High School Math
Payton Beck Mattoon High School Math
Douglas Emenecker Mattoon High School Math
Rachel Sloss Effingham High School Math
Payton Beck Mattoon High School Physics
Douglas Emenecker Mattoon High School Physics
Myles Woodard Mattoon High School Physics
Brando Socarras Charleston High School Physics

 

Lake Land College now accepting verification and acceptance forms for Presidential Scholarships

Posted on February 6, 2018

Lake Land College is pleased to guarantee a Presidential Scholarship to all eligible in-district high school graduates who have demonstrated outstanding academic performance. The scholarship covers the full cost of tuition for up to two years.

Students who meet one of the following criteria are eligible for the Presidential Scholarship:  they rank in the top 15 percent of students in the senior class or have an ACT composite score of 26 or higher/SAT total score of 1240 or higher.

Qualifying students must also:

  • Reside in the Lake Land College district at the time of graduation.
  • Graduate from a high school located in the Lake Land College district or graduate from a high school serving a portion of the Lake Land College district.

Interested students should contact their high school guidance counselor to complete and submit the Presidential Scholarship Acceptance form.

For additional information, visit lakelandcollege.edu/scholarship-opportunities or contact Michelle Zumbahlen at 217-234-5230.

Join Laker Nation

Take the next step.